Azerbaycan tezkeresi TBMM'den geçti

TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) Azerbaycan'daki görev süresinin bir sene uzatılmasına dönük Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Genel Kurulunda kabul gördü.

GÜNDEM 15.11.2023, 20:04 16.11.2023, 17:09 topcu
Azerbaycan tezkeresi TBMM'den geçti

TSK'nın Azerbaycan'daki görev süresini bir sene uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul gördü. İYİ Parti

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Kavuncu, "Parti olarak TSK'nın Azerbaycan'daki görev süresinin bir sene daha uzatılmasına dönük tezkereye tabii ki 'evet' diyeceğiz. Buradaki tezkerede görev süresi bir sene olarak belirtilse de Azerbaycan'daki tarihi sorumluluğumuz Türk milleti var oldukça sonsuza değin var olacaktır." diye konuştu. 

Azerbaycan'ın her daim yanında olacaklarını ifade eden Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, Azerbaycan'ın ve ülkemizin birlikteliğinin hayati olduğunu, her türlü politik tartışmanın ötesinde olduğunu vurguladı.

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Azerbaycan'da temaslarda bulunduğunu anımsatan Kavuncu, KKTC'nin Türk dünyasındaki konumunun daha da kuvvetlendirilmesinde Azerbaycan'ın hayati rol oynayacağını kaydetti.MHP

MHP Kayseri Milletvekili Özdemir, Azerbaycan'ın, ülkemizin verdiği destekle tüm oyunları boşa çıkardığını, Azerbaycan topraklarındaki işgalin sona erdiğini dile getirdi. 

İsmail Özdemir, "Karabağ'daki zafer, mazlum coğrafyalarda yeni bir umudun başlangıcı olmuştur, Türklüğün lehine neticeler doğurmuştur. Dünyanın farklı bölgelerinde zulme uğrayanların Türk'e olan güvenini pekiştirmiştir." şeklinde konuştu.

Ermenistan'ın vermiş olduğu sözleri tutmadığını ve ateşkesi ihlal ettiğini anımsatan Özdemir, 19 Eylül 2023 tarihinde Azerbaycan güçlerinin anti-terör operasyonunu başlattığını ve yeni bir zafer daha kazanıldığını ifade etti. 

Özdemir, Karabağ'a ilişkin verilen mücadelenin hedefine ulaştığını, Türk askerinin varlığının büyük bir bir garanti olduğunu kaydetti. 

Türk'ün iradesinin sulhun teminatı manasına geldiğini dile getiren Özdemir, bütün coğrafyalarda gerilimi tırmandırıcı adımlara karşı olduklarını vurguladı.CHP

CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Azerbaycan-Türkiye arasında eşine ender rastlanmayacak bir kardeşlik bağının olduğunu belirtti.

Azerbaycan'ın, Ermenistan'ın hukuksuz işgali altında olan topraklarını kurtardığını dile getiren Utku Çakırözer, Azerbaycan'ın zaferini tebrik etti.

Bölgede önceliğin kalıcı sulh olması gerektiğine işaret eden Çakırözer, sulhu Azerbaycan ve Ermenistan'ın istemesi gerektiğini ifade etti.

Tezkereye müspet oy kullanacaklarını söyleyen Çakırözer, "İki devlet bir millet şiarıyla gördüğümüz can Azerbaycan'a, Azerbaycanlılara bugüne değin en kuvvetli desteği veren Türk milleti, Türkiye, bundan sonra da bütün hakların savunulabilmesi için her türlü desteği, katkıyı vermek için hazırdır." diye konuştu.AK Parti

Ülkemizin, Azerbaycan'da yaşanan olaylara hiçbir daim kayıtsız kalmadığını belirten AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yüksel, "Azerbaycan ve Türkiye bir millet iki devlettir, bir yürektir. Biz, Azerbaycan'ın olduğu her yerdeyiz. Azerbaycan'ın çıkarları ülkemizin de çıkarlarıdır." dedi.

TSK'nın Karabağ'daki varlığıyla esenliğin teminatı olduğunun altını çizen Cüneyt Yüksel, Ermenistan'ın, Azerbaycan topraklarını hedef alan emellerinden sonsuza değin vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Yüksel, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci asrı 'Türkiye Yüzyılı' olacağı gibi Türk dünyasının ve Türk devletlerinin de asrı olacaktır. Hem KKTC hem de Azerbaycan 'Türkiye Yüzyılı'nda daha da kuvvetlenerek varlığını devam ettirecektir. TSK'nın bölgedeki mevcudiyeti, görev aldığı her bölgede olduğu gibi son üç sene boyunca Karabağ'da da huzurun teminatıdır. Azerbaycan'ın TSK'ya gösterdiği ihtimam ve verdiği değer de bunu teyit etmektedir."

Görüşmelerin akabinde TSK'nın Azerbaycan'daki görev süresinin 17 Kasım 2023'ten itibaren bir sene uzatılmasına dönük Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, kabul gördü.

Yorumlar (0)