AYM'den 'dezenformasyon yasası' kararı

AYM (Anayasa Mahkemesi), 'kamuoyunu yanıltıcı bilgiyi açıkça yayma' suçuna bir seneden üç seneye değin hapis cezası verilmesini öngören düzenlemenin iptal talebini reddetti.

GÜNDEM 08.11.2023, 18:34 topcu
AYM'den 'dezenformasyon yasası' kararı

AYM Genel Kurulu, bugünkü gündeminde, CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi), 'dezenformasyonla mücadele düzenlemesi' olarak da bilinen 7418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Gerçekleştirilmesine İlişkin Kanun'un 29'uncu maddesi ile TCK'ya (Türk Ceza Kanunu) ilave edilen 217/A maddesinin iptal edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması müracaatını esastan görüştü.

AYM Genel Kurulu, 'kamuoyunu yanıltıcı bilgiyi açıkça yayma' suçunu işleyenlerin bir seneden üç seneye değin hapis cezasına çarptırılmasına dair düzenlemenin iptal talebini oy çokluğuyla reddetti.İlgili madde ne diyor?

TCK'ya ilave edilen 217/A maddesi şunları ihtiva ediyordu:

"Kamuoyunu yanıltıcı bilgiyi açıkça yayma: (1) Sırf kamuoyunda panik, korku veyahut endişe oluşma amacıyla, ülkenin dış ve iç güvenliği, genel sağlığı ve kamu düzeni ile ilgili gerçek dışı bir bilgiyi, kamu sulhunu bozmaya elverişli biçimde açıkça yayan kimse, bir seneden üç seneye değin hapis cezasıyla cezalandırılır. (2) Fail, bu suçu gerçek kimliğini saklayarak veyahut bir örgütün faaliyeti kapsamında işlemesi durumunda, ilk fıkraya göre verilen ceza yarı oranında yükseltilir."

Yorumlar (0)