Ayasofya cami oldu

Danıştay 10. Dairesi, Türkiye'nin beklediği yönde karar vererek Ayasofya'nın cami olmasının yolunu açtı.

GÜNDEM 10.07.2020, 16:06 10.07.2020, 16:52
Ayasofya cami oldu

Türkiye'nin nefesini tuttuğu ve dünyanın gelecek haberlere odaklandığı Ayasofya ile ilgili olarak Danıştay 10. Dairesi kararını açıkladı. Ayasofya, müzeye dönüştürülmeden önceki kimliği olan cami statüsüne yeniden kavuştu.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek Ayasofya'nın cami olmasının önündeki engeli kaldırmış oldu.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından "Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali" istemiyle açtığı davayı duruşmalı olarak inceleyen Danıştay 10. Dairesi, 2 Temmuz'daki duruşmada tarafları dinlemişti.

86 yıl aradan sonra namaz kılınacak

Duruşmanın ardından dosyayı inceleyen Danıştay 10. Daire kararını az önce açıkladı.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesine hükmetti.

Danıştay 10 Dairesi kararının gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu vurgulandı.

Danıştay 10 Dairesi'nin gerekçesinde Ayasofya'nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği belirtildi.

Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varıldığının belirtildiği gerekçede, kadimden beri korunan Vakfa ait taşınmaz ve hakların, istifadesine bırakıldığı toplum tarafından kullanılmasına engel olunamayacağının altı çizildi.

Erdoğan açıklama yapacak

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 20.53'te ulusa sesleniş konuşması yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ulusa Sesleniş konuşmasının ana konusunun Ayasofya olacağı değerlendiriliyor.

Yorumlar (0)
14
hafif yağmur