Atilla Taş hakim karşısında: ‘Cumhurbaşkanına hakaret etmem’

Sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan müzisyen Atilla Taş hakim karşısına çıktı. Taş savunmasında “Cumhurbaşkanına hakaret etmem” dedi.

GÜNDEM 04.07.2024, 18:04 05.07.2024, 17:44 Buse Önder
Atilla Taş hakim karşısında: ‘Cumhurbaşkanına hakaret etmem’

İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, tutuksuz sanık Atilla Taş ve avukatı hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan Taş, ideolojik farklılıklardan ötürü art niyetli kişiler tarafından hedef alındığını belirtti. Eski paylaşımlarının bu kişilerce incelendiğini söyleyen Taş, Cumhurbaşkanlığı makamına saygı duyduğunu ifade etti.

‘Cumhurbaşkanına hakaret etmem’

Savunmasında, Cumhurbaşkanı'nın, fikirlerini beğense de beğenmese de bu ülkenin Cumhurbaşkanı olduğunu kabul etmeleri gerektiğini vurgulayan Taş, “O bayrak için bile saygıyı hak eder, saygı duymak zorundayım. Kendisine makamından ötürü de saygı duyuyorum" dedi.

Taş, olay tarihinde faiz indirimi nedeniyle dolarda ani bir yükseliş yaşandığını, ardından Merkez Bankası'nın müdahalesiyle ani bir düşüş olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı'nın bu duruma ilişkin açıklamalarına karşı ifade özgürlüğü kapsamında yorum yaptığını savundu. "Söz konusu paylaşımlarda hakaret içerikli bir söz bulunmamaktadır. 21 Aralık 2021 tarihli paylaşım da Cumhurbaşkanı'na yönelik değildir, ekonomi bürokratlarına yöneliktir. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum" diye konuştu.

Duruşma ertelendi

Mahkeme, eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi. Duruşma sonrası basın mensuplarına konuşan Atilla Taş, "Söyleyecek bir şey yok, ne olursa olsun eleştiririz ama Cumhurbaşkanı'na hakaret etmem. Bu ülkenin cumhurbaşkanıdır, saygı duyacağız" dedi.

8 yıla kadar hapsi isteniyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Atilla Taş'ın 30 Ağustos ve 21 Aralık 2021 tarihlerinde sosyal medya hesabı X üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği belirtiliyor.

Taş'ın, sosyal medya hesabının ve paylaşımlarının kendisine ait olduğunu kabul ettiği ifadesine yer verilen iddianamede, "Cumhurbaşkanına zincirleme şekilde alenen hakaret" suçundan 1 yıl 5 ay 15 günden 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Yorumlar (0)