Atatürk'e hakaret davası: Tutuklanan öğrencinin savunması ortaya çıktı!

İstanbul'daki bir lisede çekilen videoda Atatürk'ün fotoğrafına yönelik bazı hareketlerde bulunduğu görülen 17 yaşındaki A.E.S. tutuklandı. "Atatürk'ün fotoğrafı olduğunu bilmiyordum." diyen lise öğrencisi, kendini böyle savundu.

GÜNDEM 22.09.2023, 18:22 22.09.2023, 18:36 Hakan Öksüz
Atatürk'e hakaret davası: Tutuklanan öğrencinin savunması ortaya çıktı!

İstanbul Üsküdar'daki bir liseden gelen görüntüler, Türkiye'nin gündemine oturdu. Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafına yönelik yaptığı hareketin görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması, 17 yaşındaki lise öğrencisi A.E.S'nin başını yaktı. Tepkilerin çığ gbi büyümesinin ardından gözaltına A.E.S, daha sonra tutuklandı.

"Bir oyundu, Atatürk'ün fotoğrafı olduğunu bilmiyordum"

Cezaevine gönderilen A.E.S'nin hakimlikte verdiği ifadeye ulaşıldı. Görüntünün, oyun oynarken çekildiğini belirten 17 yaşındaki A.E.S, kendini şöyle savundu:

"Oyunun içeriğini şöyle anlatayım. Fotoğrafları görünmeyecek biçimde kağıtlar dizilir. Biz de o kağıtlara çeşitli hareketler yaparız. Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafı olduğunu bilmiyordum. Atatürk fotoğrafı da bana denk geldi. Bu oyun oynanırken çekilmiş başka görüntüler de var. Yaptığım şey çok ayıp ve pişmanım."

4. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama kararında şu ifadeleri kullandı:

"Her millet, kendi kaderini verdiği mücadeleyle çizer. Bu mücadeleyi tayin eden de o milletin kahramanlarıdır. Kişinin kahraman olup olamayacağına karara veren ise tarihtir. Türk tarihinde milletin gönlünde yer etmiş ve baş üstünde tutulan kişilere fotoğraf aracılığıyla hakaret etmek, o kişiye zarar vermez. Şüphelinin, Atatürk'e karşı yaptığı eylem, onun eşsiz hatırasına hakaret mahiyetindedir. Bu husus dosyadaki görüntülerle sabittir."

Yorumlar (0)