'Atatürk' dizisi iptal edildi: RTÜK'ten inceleme

Ömer Çelik ve Kürşad Zorlu, ABD merkezli bir film/dizi mecrasının 'Atatürk' dizisini yayından kaldırmasına tepki gösterdi. Ebubekir Şahin ise 'Disney+' adlı platformun savunmasının alınması ve inceleme başlatılması yönünde karar verildiğini açıkladı.

GÜNDEM 01.08.2023, 22:09 02.08.2023, 01:22 Koray
'Atatürk' dizisi iptal edildi: RTÜK'ten inceleme

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "Amerika merkezli bir film/dizi mecrasının Ermeni lobisinin baskılarına boyun eğerek 'Atatürk' dizisini henüz yayınlamadan yayından kaldırması utanç verici bir durumdur." dedi.

Ömer Çelik, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, şu ifadeleri paylaştı:

"Amerika merkezli bir film/dizi mecrasının Ermeni lobisinin baskılarına boyun eğerek 'Atatürk' dizisini henüz yayınlamadan yayından kaldırması utanç verici bir durumdur.

Bahse konu platformun bu tutumu, milletimize ve Türkiye Cumhuriyeti'nin değerlerine saygısızlıktır.

Daha evvel muhtelif vesilelerle dile getirdiğimiz gibi ABD'deki bu sözde soykırım şebekesi, tarihi hadiseleri yalan siyasetine alet etmektedir. Bu lobinin tek hedefi, defalarca kez görüldüğü üzere Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesine de engel olmaktır. Bu şebekelerin çalışmaları, Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk karşısında bir hiç hükmündedir. Bu şebekelere boyun eğenler utanmalıdır."

"Üyelikleri sonlandırmaya davet ediyoruz"

İYİ Parti Medya İlişkileri Başkanı ve Sözcüsü Zorlu, bahse konu diziye ilişkin Ermeni lobisinin yönlendirme ve baskısıyla yayından kaldırma kararı alındığına dikkat çekti.

Kürşad Zorlu, "'Atatürk' demek 'Türk milleti' demektir. Türkiye düşmanlarının yalan kampanyalarına alet olunmamasını temenni ediyoruz. Bu yönde bir karar alındığı takdirde bahse konu platforma üye olan bütün yurttaşlarımızı üyeliklerini sonlandırmaya davet ediyoruz." dedi. 

RTÜK inceleme başlattı

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) Başkanı Şahin, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, "'Disney+' adlı dijital platformun 'Atatürk' dizisini yayınlamama kararı aldığına ilişkin kamuoyuna yansıyan bilgilerden hareketle kuruluşun savunmasının istenmesine ve inceleme başlatılmasına karar verilmiştir." dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin banisi Atatürk'ün en önde gelen toplumsal değer olduğunu belirten Şahin, bahse konu mesajında, medyaya yansıyan 'Ermeni lobisi müdahalesi' yönündeki iddiaların da titizlikle araştırıldığını kaydetti.

Yorumlar (0)