Askerlik sistemiyle ilgili yeni gelişme

Gelen bir son dakika haberine göre, bakaya ve yoklama kaçağı 460 bin genç 1 Kasım'a kadar başvurmaları durumunda bedelliden yararlanabilecek.

GÜNDEM 20.06.2019, 20:47 Hakan Öksüz
Askerlik sistemiyle ilgili yeni gelişme

Yeni askerlik düzenlemesinin 63 maddesi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Düzenlemenin son iki maddesi yani yürürlülük ve yürütme maddeleri ise dört siyasi partinin ortak mutabakatıyla salı gününe kaldı.

BİN LİRA EKSTRA HARÇLIK

Yapılan bir değişiklikle hudut bölgesinde görev yapan ve askerliğini uzatanlara ek 1000 TL harçlık verilmesi kanun maddesine dahil edildi.

Milyonlarca gencin beklediği askerlik süresini altı aya düşüren, bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni askerlik düzenlemesinin 63 maddesi Meclis Genel Kurulu'ndan geçti.

Dört siyasi partinin anlaşmasıyla, kanun teklifinin yürütme ve yürürlülük maddelerini düzenleyen 64 ve 65’inci maddelerin görüşmeleri ise salı gününe bırakıldı.

1927 yılında devreye giren askerlik kanununda tam 92 yıl sonra temelden değiştiren 65 maddelik düzenlemenin 12 maddesinde değişiklik yapıldı.

DOĞUDA ASKERLİKLERİNİ UZATANLAR 3 BİN LİRA ALACAK

En önemli değişikliklerden biri Doğu ve Güneydoğu sınır bölgelerinde görev yapan ve askerlik süresini altı ay uzatan askerler için yapıldı.

Değişikliğe göre, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerinde hudut birliklerinde görev yapan askerlere ek 1000 TL ödenmesi kararı verildi.

Sınır bölgesinde askerliğini 6 ay uzatanlara toplamda 3 bin TL harçlık verilecek. 

Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu