Arnavutluk, Thodex kurucusu Fatih Özer hakkında kararını verdi

Arnavutluk’ta yakalanan ve bu ülkede yargı süreci devam eden Thodex kurucusu Fatih Özer hakkında yeni bir karar alındı. Arnavutluk, Özer’in Türkiye’ye iade edileceğini açıkladı.

GÜNDEM 17.11.2022, 16:44 18.11.2022, 17:16 Murathan Yıldırım
Arnavutluk, Thodex kurucusu Fatih Özer hakkında kararını verdi

“Thodex vurguncusu” olarak da tanınan ve aylarca kırmızı bültenle aranan Fatih Özer, Arnavutluk’un Vlora kentinde yakalanarak tutuklanmıştı. Binlerce vatandaşın parasını hesabına geçirerek yurt dışına kaçtığı iddia edilen Thodex kurucusu Fatih Özer hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye’nin girişimleri sonucunda Arnavutluk, Özer’in iadesini onayladı. 

İddianamede MASAK raporu da yer aldı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuya ilişkin hazırlanan iddianamede, kripto paranın ne olduğu, Bitcoin'in yasal statüsü, kripto borsalarında nasıl işlem yapıldığı ve borsalar arasındaki farklılıklar anlatılıyor. Thodex’in 400 bin liralık bütçe ile firari sanık Fatih Özer tarafından kurulduğu belirtilen iddianamede MASAK raporuna da yer veriliyor. MASAK raporu kapsamında Thodex platformunun, müştekileri iş ve işlemleri sebebiyle hileli davranışlar sergileyerek aldattığı vurgulanıyor.

356 milyon liralık vurgun

MASAK raporunda, Fatih Özer'in kontrolündeki 3 farklı hesaptan toplam 253 milyon 714 bin 909 lira karşılığı kripto varlık transfer edildiği bildirildi. Bu transferlerin büyük bir bölümünün sanıklar Cem Uzunoğlu, Fatih Özer ve Zuhal Özer'in ticari merkezi Malta'da bulunan ‘Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcısı’ nezdinde yer alan kripto varlık cüzdanlarına transfer edildiği kaydedildi. İddianamede, sanıkların bu işlemleri sebebiyle toplam 356 milyon liralık mağduriyet oluştuğu belirtildi. 

Yorumlar (0)