Arefe gününde hangi namaz kılınır? Arefe günü yapılacak ibadetler nelerdir? 

Ramazan Bayramı için artık geri sayım başladı. Vatandaşlar, 1 Mayıs Pazar gününün Arefe Günü olması nedeniyle yarın yapılması gerekenleri ve namazları araştırıyor. Arefe günü kılınacak namazlar, yapılacak ibadetler nelerdir? İşte, merak edilen soruların cevabı...

GÜNDEM 30.04.2022, 13:22 01.05.2022, 11:55 Ömer Aksan
Arefe gününde hangi namaz kılınır? Arefe günü yapılacak ibadetler nelerdir? 

Arefe günü namazının nasıl kılındığı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. On bir ayın Sultanı Ramazan’da artık son 2 gün. Vatandaşlar, coşkuyla Ramazan Bayramı'nı beklemeye başladı. İbadet ile arefe gününü geçirmek isteyen vatandaşlar, "Arefe gününde kılınacak namazlar nelerdir, kaç rekattır?" şeklindeki sorulara cevap bulmaya çalışıyor. İşte, konuyla ilgili ayrıntılar…

Tövbe namazı nasıl kılınır?

İkindi namazının ardından ve Arefe Duasına başlamadan evvel göğün altında 2 rekat namazın kılınması gerektiği ve Allah’ın huzurunda günahlarını söyleyerek ikrar etmelidir. Bu şekilde günahları bağışlansın ve Arafat sevabına nail olsun.

Mahsus namazı nasıl kılınır?

Zeval vakti geldiğinde göğün altına çıkmalı (açık alanda bulunmalı) ikindi ve öğlen namazlarını ruku ve secdesini yaparak kılmalı. Namazların tamamlanmasının ardından 2 rekat namaz kılmalı. Namazın ilk rekatında Fatiha Suresi ve daha sonra ihlas suresini, ikinci rekatta ise Fatiha’dan sonra Kafirun Suresi okunmalıdır. Bu namazdan sonra ayrı ayrı 2 rekat şeklinde 4 rekat namaz kılınmalı. Her rekatta Fatiha suresinin ardından 50 defa ihlas suresi okunmalıdır. Bu, Emire'l Mümin'in Hz. Ali'nin namazı olarak bilinir.

Arefe günü yapılması gereken ibadetler

Arefe gününde, devamlı olarak İhlas Suresi’nin okunması gerektiği belirtiliyor.

Arefe günü ve geceleri 1001 kere ‘Estagfirullahe’l-azime be etubü ileyh’ şeklinde istigfar ve tesbih namazının kılınmasının iyi olacağı düşünülmektedir.

Arefe günü Peygamberimiz, şu duayı okurdu:

“Allahümmec'al fi kalbi Nuran ve fi besari nuran” (Allah’ım gözümü ve kalbimi nurlandır. Allah’ım işimi kolaylaştır ve göğsüme genişlik ver.)

Yorumlar (0)
10
açık