Araştırma sonucu yayınlandı: Türkiye'de son vaka ne zaman görülecek?

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi Veriye Dayalı İnovasyon Laboratuvarı tarafından yayınlanan araştırmaya göre, Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında son vaka 15 Mayıs günü görülecek. 

GÜNDEM 26.04.2020, 16:20
Araştırma sonucu yayınlandı: Türkiye'de son vaka ne zaman görülecek?

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, "Türkiye son vakayı 15 Mayıs'ta görecek" başlığı ile yayımlanan yazısında Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi Veriye Dayalı İnovasyon Laboratuvarı tarafından yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına yer verdi. 

Serpil Yılmaz, yazısında, "SUTD; Singapur, Suudi Arabistan, ABD, İtalya, Katar, Nijerya, Rusya, İran, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, Japonya, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait; olası 'Son Kovid-19 vakası' tarihlerini gösterir grafikler yayımladı. Buna göre Türkiye'de son vaka 15 Mayıs'ta görülecek." ifadelerini kullandı. 

İşte Serpil Yılmaz'ın yazısından diğer ayrıntılar...

"Grafiklerin ileriye dönük tahminlerini analiz edebilmek için, geçmişe dönük verilere de ihtiyaç var. 20 Mart'tan başlayarak 24 Nisan'a kadar olan vakalara bakarsak, grafik tepe noktasına 10-11 Nisan'da ulaşmış ki... Sağlık Bakanlığı verileri de böyleydi. Oralardan çok da uzaklaşmayarak, çan eğrisi aşağı yönlü hareket ediyor. 23-24 Nisan'da vaka sayısı azalıyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca; 'günlük iyileşen hasta sayısının, günlük vaka sayısından daha fazla olması' durumunu platoya geçiş olarak yorumladı.

23 Nisan'da 3 bin 116 olan yeni vaka sayısı, 24 Nisan'da 3 bin 122'ye düşüyor; iyileşen hasta sayısı da karşılaştırılan tarihlerde 2 bin 14'ten 3 bin 246'ya yükseliyor…

SUTD'nin grafiğinde de bu 'ikiz azalış' tablosu görülüyor.

Aynı tabloda son vakaya en yakın ülke 3 Mayıs tarihi itibarıyla Fransa, 9 Mayıs itibarıyla Japonya olurken, Kovid-19 trajedisini yaşayan İngiltere'nin, Türkiye'den 2 gün önce son vakayı kaydedeceği öngörüsüne yer verilmiş."

Yorumlar (0)
13
açık