Araç sahipleri dikkat! Kış lastiği zorunluluğu bu yıl erken başlayacak

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğunun, meteorolojik veriler çerçevesinde bu yıl için 25 Kasım tarihine çekildiği duyuruldu.

GÜNDEM 21.11.2023, 17:36 Şeyda Gül
Araç sahipleri dikkat! Kış lastiği zorunluluğu bu yıl erken başlayacak

İstanbul Valiliği, 1 Aralık'ta ticari araçlar için başlayacak kış lastiği zorunluluğunun 25 Kasım tarihine çekildiğini açıkladı. Ticari araçlarda kış lastiği zorunluluğunun, her yıl 1 Aralık-1 Nisan arasında uygulandığı hatırlatılan açıklamada, “Meteorolojik veriler çerçevesinde, ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu bu yıl için 25 Kasım tarihine çekilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Uygulama 1 Nisan’da sona erecek

Valilikten yapılan açıklamaya göre, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için gereken kış lastiği uygulaması öne çekilmiş oldu. Uygulama her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Nisan 2024 tarihinde sona erecek.

Hangi araçlar takmak zorunda?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılan düzenlemeler çerçevesinde 25 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu bulunuyor. Özel otomobiller için ise yasal zorunluluk olmasa da kış lastiği kullanımı muhakkak öneriliyor.

Yorumlar (0)