Ara bitti, Meclis toplanıyor: Hangi konular ele alınacak?

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından 3 hafta süreyle ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi, 28 Şubat günü çalışmalarına tekrar başlayacak. İşte gündemde bulunan konular…

GÜNDEM 27.02.2023, 10:04 Merve Yüksel
Ara bitti, Meclis toplanıyor: Hangi konular ele alınacak?

6 Şubat günü Türkiye deprem felaketine uyandı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan şiddetli depremlerin sonrasında 7 günlük milli yas ilan edildi. Depremin 11 kenti enkaza dönüştürdüğü bölgelerde binlerce can kaybı meydana geldi. Depremin yaşandığı kentlere milletvekillerinin gitmesi sebebiyle Meclis çalışmalarına 3 hafta kadar ara verdi.

İlk gündem EYT

Yeni haftaya giriş yapılması ile beraber söz konusu ara tamamlandı. Bu durumun ardından Meclis'in haftaya yoğun bir gündemle başlayacağı planlanıyor. Genel Kurul tarafından ele alınacak konuların en başında ise Emeklilikte Yaşa Takılanlar olacak. Milyonlarca kişinin heyecan ve merakla beklediği EYT düzenlemesi, hafta içerisinde yasal hale gelecek. Teklif içeriğinde ise herhangi bir farklılık yapılmadı.

Deprem Araştırma Komisyonu oluşturulacak

Diğer bir gündem maddesi ise Kahramanmaraş merkezli 11 kenti etkileyen deprem. Deprem Araştırma Komisyonu’nun oluşturulmasının düşünüldüğü Meclis’te, 5 siyasi partinin durum ile ilgili önergeleri de görüşülerek Kurul’da ele alınacak.

Komisyon, deprem bölgelerin incelemeler sağlayacak ve yetkililerden bilgiler toplayacak. Depremlerin neden olduğu mal ve can kayıplarının önüne geçilmesine dair de detaylı rapor oluşturulacak.

Meclis Genel Kurulu’nda, merkez üssü Kahramanmaraş depremlere dair genel bir görüşme sağlanması da ele alınıyor.

Karma Komisyon'da fezleke gündeme gelecek

Fezleke süreci de Meclis’te görüşülecek diğer konulardan bir tanesi olacak. İYİ Partili Lütfü Türkkan ve CHP’li Ali Mahir Başarır dokunulmazlıklarının kaldırılmasına dair Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu görüşme sağlayacak.

Yorumlar (0)