Ankara Valiliği istisnaları açıkladı!

Ankara Valiliği, seyahat kısıtlamasında uygulanacak istisnaları duyurdu.

GÜNDEM 05.04.2020, 11:02
Ankara Valiliği istisnaları açıkladı!

Ankara Valiliğinden yapılan duyuruda, Ankara il sınırlarından kara ve hava yolu ile tüm giriş çıkışların 3 Nisan Cuma günü saat 24.00'ten itibaren 15 gün süreyle geçici olarak askıya alındığı anımsatıldı.

Hangi durumlara istisna var?

Ankara Valiliğinin duyurusunda 25 kaymakamlıkta oluşturulan "seyahat izin kurulları" tarafından hazırlanacak seyahat izin belgesi istisnalarının hangi durumlarda uygulanacağı, şöyle listelendi:

"- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu ya da kontrolü olan,

- Kendisi veya eşinin vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan,  

- Ölüm nedeni ile Kovid-19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (En fazla dört kişiye),

- Bulunduğu şehre son 5 gün içinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeni olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),  

- Askerlik hizmetini tamamlayarak ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen, 

- Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, 

- Ceza infaz kurumlarından salıverilen, 

- Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri KYK'ye ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar durumlarını belgeledikleri taktirde istisna tutulacak."

Seyahat talebi nasıl yapılacak?

Ankara Valiliğinin duyurusunda ayrıca, seyahat izin talepleri ve belge düzenlemesinin nasıl olacağı konusunda da bilgilendirme bulunuyor.

Bilgilendirmeye göre, seyahat izin belgesi taleplerinde başvurular usul olarak "Alo 199", e-başvuru sistemi ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan yapılacak.

Seyahat belgeleri nasıl düzenlenecek?

Seyahat izin belgeleri tek gidiş veya gidiş-geliş şeklinde hazırlanabilecek. Tek gidiş için hazırlanacak belge 36 saat, gidiş-geliş için hazırlanacak belge ise 72 saate kadar geçerli olacak.

Terhis olan askerlerin durumu

Terhis olan askerlerin gidecekleri yerlere ulaşabilmeleri için ilgili askeri birliklerle koordinasyon içinde gerekli önlemler alınacak.

Araçların yolcu taşıma kapasite izni

Seyahat izin belgeleri özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartıyla kullanılabilecek. 

Ankara'ya 5 gün önce gelmiş fakat kalacak yeri olmadığı için kendi ikametine dönmek isteyen vatandaşlar, seyahat izin belgesi taleplerini 5 Nisan Pazar günü sabah 08.00'den 9 Nisan Perşembe günü sabah 08.00'a kadar yapabilecek.

65 yaş üzeri ve kronik hastalar

Evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri, kısıtlı şehirlerden giriş-çıkışları için de geçerli olacak.

Ankara Valiliğinin duyurusunda, açıklanan önlemlerin kesintisiz uygulanabilmesi için gerekli planlamaların yapıldığı, uygulamada herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi için gereken her türlü önlemin alınarak uygulamaların titizlikle takip edileceği vurgulandı.

Yorumlar (0)
20
açık