Ankara'nın 11 aylık suyu kaldı

ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Oktay Başkaya, Ankara barajlarındaki doluluk oranına ilişkin yaptığı açıklamada “Şu an itibarıyla barajlarımızda 11 aylık su kaldı ve bunu tasarruflu bir şekilde kullanarak önümüzdeki yıllara aktarım yapmamız gerekmektedir” dedi.

GÜNDEM 31.07.2023, 13:45 Şeyda Gül
Ankara'nın 11 aylık suyu kaldı

Ankara'nın toplam 11 barajdan beslendiğini açıklayan ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Oktay Başkaya, yoğunluğun Çamlıdere ve Kurtboğazı barajlarından olduğunu belirtti. Yaklaşık 9 barajın depolama görevi gördüğünü belirten Başkaya, Ankara'daki barajların ölü hacimleri dahil, doluluk oranının 2022 yılının Temmuz ayında yüzde 41,50 olduğunu söyledi. “658 milyon metreküp suyumuz vardı” diyen Başkaya, 2023 yılı Temmuz ayına bakıldığında yüzde 45,50 doluluk oranına sahip olunduğunu vurguladı. “21 milyon metreküp suyumuz bulunmaktadır” ifadelerini kullanan Başkaya, geçen yıla göre 63 milyon metreküp su fazlalığı bulunduğunu anlattı.

Bu doluluk oranına bakıldığında Ankara'nın barajlarındaki su miktarı ile 11 aylık su kaldığını gördüklerini ifade eden Başkaya, “Bu, suyun çok fazla olduğu anlamına gelmemektedir. Vatandaşlarımızın bu konuda tasarruflu olmasını rica ediyoruz. Vatandaşlarımızın içme ve kullanma suyunu örneğin halı, araç yıkamada kullanmamalarını, kullanılacaksa eğer damlama sulama sistemi olarak kullanmalarını istiyoruz. Vahşi sulama yapmamalarını vatandaşlarımızdan rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Vahşi sulama sisteminden kaçınılmalıdır

Ankara geneline bakıldığında nüfusun yüzde 89’unun merkezde yaşadığını söyleyen Başkaya, bunun da kişi başı günlük tüketimi, 240 veya 250 litre olarak hesaplanmakta olduğunu kaydetti.  Vatandaşların kaçak kullanımını önlemeye yönelik tedbirlerimizi aldıklarını aktaran Başkaya, denetimleri artırdıklarını söyledi. “En önemlisi; vahşi sulama sisteminden kaçınılmalıdır” diyen Başkaya, yaz aylarında su tüketiminin arttığına dikkat çekti. Yıllık ortalama 1 milyon 400 bin metreküp tüketim olduğunu kaydeden Başkaya, “Yaz aylarında bu oran, 1 milyon 600 bin metreküpe çıkıyor. Yaz aylarında vatandaşlarımız tüketimde biraz daha tasarrufta bulunurlarsa; su sıkıntısı yaşamayız. Tüm vatandaşlarımıza çağrımız şudur; şu an itibarıyla barajlarımızda 11 aylık su kaldı. Bunu tasarruflu bir şekilde kullanarak önümüzdeki yıllara aktarım yapmamız gerekmektedir ve su kaynaklarını tasarruflu kullanmazsak gelecek nesillerimize aktaramayız” dedi.

Az yağmurlarının barajlara olumlu etkisi sınırlıdır

Ankara'nın geçen aylarda yoğun yağış aldığını anımsatan Başkaya, yağışların çoğunun Ankara'nın merkezinde olduğunu vurguladı. “Yağışların barajlarımıza etkisi oldu; ancak bu tatmin edecek derecede değil” diyen Başkaya, yağışların daha çok merkezde yoğunlaştığı için barajları çok fazla etkilemediğini anlattı. Son yıllarda iklim değişikliği ve kentsel yapılaşmanın etkisi ile özellikle şehir merkezlerinde bölgesel olarak ısınan havanın buharlaşması ve aniden yağış olarak dönmesi sonucu su baskınları ve sellere neden olan çok büyük miktarlarda yağmurlar görüldüğünü belirten Başkaya, bu yağışların mevsim normalleri dışında ve bölgesel olduklarından havzanın beslenmesinde her zaman etkin role sahip olmadığını aktardı. Son 3 yıldır Ankara ilinde kullanılabilir su miktarının artışı daha çok Gerede sisteminden alınan suyun etkisi ile olduğunu vurgulayan Başkaya, yaz yağmurlarının buharlaşma nedeniyle barajlara olumlu etkisinin sınırlı olduğunu söyledi.

Gelen su bazı günler 50 bin metreküpe kadar düşmektedir

Özellikle Çamlıdere Barajı'nın yüzey alanının çok fazla olduğunu kaydeden Başkaya, en çok buharlaşmayı orada yaşadıklarının altını çizdi. Başkaya, “2022 yılında barajlardan yazın buharlaşan su 250 bin ile 300 bin metreküp civarı iken; gelen su ise bazı günler 50 bin metreküpe kadar düşmektedir. Bu nedenle maalesef yaz yağmurları barajlardan buharlaşan suyu bile karşılamamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)