Ankara merkezli 43 ilde FETÖ operasyonu: Çok sayıda gözaltı kararı var

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturmasında, 102'si mahrem imam olmak üzere 143 şüpheliye ilişkin gözaltı kararı çıkartıldı.

GÜNDEM 14.09.2021, 09:02 14.09.2021, 10:11
Ankara merkezli 43 ilde FETÖ operasyonu: Çok sayıda gözaltı kararı var

Türkiye'nin, FETÖ, PKK/YPG, DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelesi kararlılıkla devam ediyor.

43 ilde FETÖ operasyonu

Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Siber Daire Başkanlıkları tarafından, FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarının deşifre edilmesine ilişkin 43 ilde yapılan çalışmalar neticesinde, örgütün Jandarma Genel Komutanlığındaki 'mahrem hizmetler' yapılanmasında, 61'i kamu kurum ve kuruluşlarından ihraç edilmiş kamu görevlisi toplamda 102 'mahrem imam' tespit edildi.

Örgütün emniyet yapılanması içinde de 15 şüpheli tespiti yapıldı.

8'i 1'inci sınıf, 1'i 2'nci sınıf emniyet müdürü toplamda 15 şüphelinin, HTS analiz çalışmalarında sözde üst düzey örgüt mensupları ve mahrem imamlarla sık sık iletişim kurduğu belirlendi.

Haklarında örgüt mensubu olduklarına yönelik teşhis ve ifade tutanağı bulunan, örgütsel kodlamalar ile terör örgütüne yüksek seviyede bağlı oldukları belirlenen, böylece silahlı terör örgütünün emniyet mahrem yapılanması içerisinde oldukları tespit edilen şüphelilerin tamamının, kamu görevinden daha önce çıkarıldığı ve rütbelerinin söküldüğü aktarıldı.

Hücre evinde saklandıkları tespit edildi

Yürütülen soruşturmalada yakalama kararı bulunan ve aranan, yakalanmamak için örgütün verdiği talimatlarla sürekli ev değiştirerek ‘gaybubet evi’ olarak bilinen hücre evlerinde barındıklarına yönelik tespitlerde bulunulan 26 şüpheli belirlendi. Bu şüphelilerden 16'sının, 'ByLock' kullanıcısı olduğu ve daha önce kamu görevinden ihraç edildikleri tespit edildi.

143 şüpheliye gözaltı kararı

Bu kapsamda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan FETÖ soruşturması çerçevesinde 102'si mahrem imam olmak üzere 143 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile Organize ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından şüphelilerin yakalanmasına ilişkin çalışmaların başlatıldığı ifade edildi.

Yorumlar (0)