Ankara'da bu tarihe kadar ormanlara girmek yasak!

Ankara Valiliği, iklim şartlarının orman yangınlarına zemin hazırlayabileceğini bildirerek yeni kurallar getirdi. Ormanlık alanlara girişlere 30 Eylül 2023'e kadar yasak konuldu. İşte yasağın kapsamı...

GÜNDEM 03.07.2023, 14:36 Hakan Öksüz
Ankara'da bu tarihe kadar ormanlara girmek yasak!

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte son günlerde bazı illerden yangın haberleri gelmeye başladı. Ankara Valiliği, ziyaretçi yoğunluğunun arttığı ormanlık alanlar için alınan tedbirleri açıkladı. Kent içerisindeki tabiat parkları, mesire alanları ve milli parklar haricindeki ormanlık alanlara girişlere 30 Eylül 2023'e kadar yasak konuldu.

Meteorolojik koşulların riskli hale geldiği, orman yangınlarıyla etkin mücadele için bu tedbirin alınmasının zorunlu olduğu kaydedildi. Çöplerin yakılması, bahçe temizliği, anız yakma, piknik, yıldırım, çoban ateşi, dikkatsizlik, ihmal ve kasıt nedeniyle yaşanan orman yangınlarını engellemek için yeni kararların alındığı belirtildi.

Sadece belli kişiler ormanlara girebilecek

Yeni kurallara göre Ankara'da 30 Eylül 2023'e kadar ormanlık alanlara yetkili kamu görevlileri ile sokak hayvanlarını beslemekle görevli kişiler dışında kimse giremeyecek. Ormanlık alanlarda sadece kamping işletmeleri çadır kurabilecek. 

Milli parklar, tabiat parkları ve mesire alanlarında bu tarihe kadar mangal ve ocak yakılamayacak. Bu alanlarda 08.00-22.00 saatleri arasında kamp yapmak ve çadır kurmak yasak olacak. Orman idaresi personelleri, orman idaresinden ihale alan kişiler ve çalışmaları denetleyenlerin dışında ormana girişler yasak olacak.

Yorumlar (0)