Altun’dan "Güçlü Türkiye" vurgusu: Türkiye, küresel aktör olarak dünyaya damga vuracak

Cumhuriyetin 100'üncü yılının, "Türkiye Yüzyılı"nın başlangıcı olduğunu söyleyen İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin küresel bir aktör olarak dünyaya damgasını vuracağını ifade etti. Altun, “Cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacak, daha da güçleneceğiz” dedi.

GÜNDEM 30.10.2023, 14:33 Şeyda Gül
Altun’dan "Güçlü Türkiye" vurgusu: Türkiye, küresel aktör olarak dünyaya damga vuracak

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT 1 'de katıldığı programda önemli değerlendirmelerde bulundu. Cumhuriyet'in 100. yılının Türkiye Yüzyılı'nın başlangıcı olduğunu belirten Altun, Türkiye’nin küresel bir aktör olarak bütün dünyaya damgasını vuracağı yeni bir yüzyılın başlaması demek olduğunu kaydetti. Altun, “Cumhuriyetimiz başından bugününe bu milletin cumhuriyeti, bizim cumhuriyetimiz ve esas itibarıyla bu cumhuriyet de yine geçmişteki şanlı, şerefli Türk devletlerinden sonuncusu ve ilelebet de yaşayacak olan bir yine devletin rejimi ve burada biz bu devletle dünyaya geçmişte olduğu gibi bugün de barış ve selamet getirmek için çalışıyoruz. Çalışacağız ve daha da güçleneceğiz. Devletimiz ilelebet yaşasın, milletimiz ilelebet yaşasın” ifadelerini kullandı.

Türkiye istikrar adası oldu

"Güçlü Türkiye" vurgusu yapan İletişim Başkanı Altun, Türkiye’nin bu 21 yılda gerçek bir istikrar adası olduğunu ve bölgesel güçken istikrar adası olmayı başardığını söyledi. Fakat sonra küresel bir oyuncu olma gayreti içerisine girdikten sonra da istikrarlaştırıcı bir güç olarak varlık göstermeye başladığını anlatan Altun, “Önümüzdeki dönemde dolayısıyla Türkiye bu iddialarından vazgeçmeyecek” dedi.

Bugün itibarıyla gerçek bir demokratikleşmeden bahsediyoruz

Son yıllarda atılan adımlarla Cumhuriyet'in kazanımlarının tüm kesimler ile paylaşıldığının altını çizen Altun, bugün itibarıyla gerçek bir demokratikleşmeden ve toplumun bütün kesimlerinin yönetime katılabildiği bir yine ortamdan bahsettiklerini söyledi. Gerçekten önemli olanın, milletin bütün kesimlerini, cumhurun bütün kesimlerini toplumsal hareketlilik alanı içerisinde demokratik bir şekilde yerleştirebilmek olduğunu ifade eden Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu anlamda cumhurun içinden gelen ve Türkiye’de gerçekten gerçek bir mobilizasyonun olduğunu gösteren bir örnek olduğunu söyledi.

Son 21 yıl en fazla hizmet ve icra siyaseti üretilen dönem"

Bu süreçte, kendilerini ayrıcalıklı gören bir zümrenin, avantajlarını kaybetme hissiyle suni tartışmalara neden olduğunu ifade eden İletişim Başkanı Altun, bu 100 yılın bizim 100 yılımız olduğunu belirtti. “Bu tarih hepimizin tarihidir, bütün cumhurun tarihidir” diyen Altun, aynı zamanda bu imtiyazlı kesimlere de bu 100 yılın çok önemli bir parçası olan son 21 yılı benimsemelerini tavsiye ettiğini kaydetti. Çünkü bunun son 21 yılda Cumhuriyetimizin kuruluş dönemi gibi çok şerefli ve Cumhuriyet yılları içerisinde en fazla hizmet siyaseti, icra siyaseti üretilmiş dönem olduğunu vurgulayan Altun, “Bu 21 yılı benimsemek gerçekten marjinal unsurların, ne yazık ki hala marjinal kalmaya devam eden siyasal unsurların normalleşmesine de fayda sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

29 Ekim kimliğimizin asli unsuru

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde ciddi bir kapasite geliştirdiğini kaydeden Altun, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bizim tarihimiz için, bizim kimliğimiz için asli unsurlardan biri olduğunun altını çizdi. Buna karşı devletimizin her zaman çok güçlü hazırlıkla hareket ettiğini anlatan Altun, “Bakın burada kalıcı eserlerin geçmişte yine Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’ye kazandırılırken sembolik olarak 29 Ekim’in özellikle seçildiğini görebiliriz” dedi.

29 Ekimlerde birçok eser kazandırıldı

Geçmiş yıllarda 29 Ekim'de hayata geçirilen projeleri hatırlatan Altun, “Marmaray açılışının 29 Ekim 2013' Ankara yüksek hızlı tren garı açılışı 29 ekim 2016, İstanbul Havalimanı'nın açılışı 29 Ekim 2018, Atatürk Kültür Merkezi açılışı 29 Ekim 2021, 29 Ekim 2022'de de Togg Gemlik tesis açılışı ve ilk Togg aracının banttan iniş töreni gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanlığı bünyesinde 24 bin proje hazırlandı

Cumhuriyet'in 100'üncü yılı için iki yıldır çalışmalar yaptıklarını belirten İletişim Başkanı Altun, bütün bu çalışmaların mimarının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söyledi. Altun, “Cumhurbaşkanımız bu anlamda bu çalışmaların koordinasyonunu, bütün devlet kurum ve kuruluşlarının 100. yılla ilgili çalışmalarını koordinasyonunu bize vermiştir” dedi.

Yorumlar (0)