Aliyev’den tam destek: Türk ordusu yalnız değil

Türkiye ile kardeşlik bağları olduğunun altını çizen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Türkiye’ye veya Azerbaycan’a karşı sinsi planları olanlar bilsinler ki, Türk ordusu yalnız değil” dedi. 

GÜNDEM 26.11.2022, 09:45
Aliyev’den tam destek: Türk ordusu yalnız değil

‘Orta Koridor Boyunca: Jeopolitik, Güvenlik ve Ekonomi’ isimli uluslararası konferansta konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, etkinliğin ardından katılımcıların sorularını yanıtlayarak önemli mesajlar verdi. Türkiye ve Azerbaycan’ın her türlü durumda yan yana olmaya devam edeceğini belirten Aliyev, “Türk ordusu yalnız değil” diyerek bir kez daha Mehmetçik’e tam destek verdi. 

“Türkiye’nin ordusu bizim ordumuzdur, bizim ordumuz Türkiye’nin ordusudur”

Türkiye ve Azerbaycan’a karşı kurulan oyunların farkında olduklarını belirten Aliyev, “Azerbaycan'a veya Türkiye'ye karşı sinsi planları olanlar bilsinler ki Türk ordusu yalnız değil. Türk ordusu sadece Türkiye'nin ordusu değil bizim de ordumuzdur ve aynı zamanda bizim ordumuz da Türkiye'nin ordusudur. Sınırlarımızda provokasyonlar planlayanlar, bizi korkutmak isteyenler bu planlarını unutsunlar. Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinden bahsetmeye başlarsam birkaç gün daha burada olmamız gerekir. Görüşlerimiz kesinlikle nettir. Biz kardeşiz ve dostuz. Biz müttefikiz” şeklinde konuştu. 

“Türkiye ve Azerbaycan müttefik olarak adım atıyor”

Azerbaycan’ın Karabağ’da tarihi bir zafer elde ettiğini dile getiren Aliyev, “Geçen yıl Şuşa'da zaten elde edilen sonuçları resmileştirdik. İttifak Beyannamesi'ni imzalayarak resmen müttefik olduk. Bunun bir gerçeğin resmileştirilmesi olduğunu bir kez daha belirtiyorum, çünkü uzun yıllardır Azerbaycan ve Türkiye müttefik olarak adım atıyorlar. Bu düzeydeki iş birliğine, ortaklığa ve kardeşliğe değer veriyoruz. İş birliğimizin her alanda güçleneceğinden kesinlikle eminim ve bu, bölgesel istikrarın önemli bir kriteri” ifadelerini kullandı.

“Birlikte daha güçlüyüz”

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki işbirliğinin hiçbir koşulda sekteye uğratılamayacağını belirten Aliyev, “Türkiye ile Azerbaycan arasındaki iş birliği ve ortak faaliyetler, bölgede istikrarı güçlendirmeye yönelik. Bu kriter herkes tarafından dikkate alınmalı. Çünkü iki ülke olarak potansiyelimizi birleştiriyoruz ve birlikte ayrı olduğumuzdan daha güçlüyüz. Türkiye'nin de Azerbaycan'ın da potansiyeli artıyor. İki ülkenin sadece ekonomik ve endüstriyel gücü değil, aynı zamanda askeri gücü de artıyor" şeklinde konuştu.

"Ortak askeri tatbikatlar ortada"

“Bugün dünya, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin ne kadar üst düzeyde olduğunu çok biliyor” diyerek sözlerine devam eden Aliyev, “Güçlü bir silahlı gücünüz yoksa zor günler yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla savunma altyapısına yapılan yatırımlar, ortak girişimler, ortak askeri tatbikatlar ortada. Türkiye ile bir yıl içinde periyodik olarak 10'dan fazla ortak askeri tatbikat yaptık. Hem Türkiye'de hem de Azerbaycan'da örgütlendiler. Bu, bölgesel istikrar ve güvenliğimizin önemli bir ölçüsüdür” dedi.

Yorumlar (0)