Ali Erbaş hakkında devrim gibi karar!

Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkındaki suç duyurusu ile ilgili "soruşturmaya yer olmadığı" kararı verildi. Karar metni devrim niteliğindeydi.

GÜNDEM 14.05.2020, 17:03 14.05.2020, 17:16
Ali Erbaş hakkında devrim gibi karar!

"Kanun ve mevzuatlar dikkate alındığında Diyanet İşleri Başkanının bir cuma hutbesinde İslamiyet'in emir ve yasaklarından bahsetmesi, bu mahiyetteki tavsiye ve telkinlerinin, kanunun suç saydığı 'nefret ve ayrımcılık', 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçlarını oluşturduğunun kabulü mümkün değildir." Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında, Kur'an-ı Kerim ayetlerine dayanarak okuduğu hutbe nedeniyle bulunduğu suç duyurusunun karar metninde bu ifadeler kullanıldı.

"Soruşturmaya yer olmadığına..."

Ankara Barosu'nun, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" suçu işlediği iddiasıyla Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında yaptığı suç duyurusu, "soruşturmaya yer olmadığı" kararıyla neticelendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu'nun ramazan ayının ilk cuma hutbesindeki ifadeleri sebebiyle Ali Erbaş hakkında yaptığı suç duyurusunu inceledi.

"İslam'ın emir ve yasakları" vurgusu yapıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, inceleme sonucunda verdiği "soruşturmaya yer olmadığı" kararında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yasaların kendisine verdiği yetkiler doğrultusunda, "İslam'ın emir ve yasaklarının yer aldığı" cuma hutbesini okuduğu vurgulandı.

Hutbede, İslam'ın helal ve haram kıldığı konular ele alınarak bu noktada gerekli uyarıların yapıldığının altı çizilen kararda, şu değerlendirme yapıldı:

"İncelenen ve izlenen hutbe içeriğinde genel olarak İslam dininin helal ve haram saydığı şeylerden, bunların helal ve haram sayılmasının sebeplerinden, ramazan ayı ve orucun faziletlerinden bahsedildiği, İslam dininin korunmasını zaruri gördüğü 5 temel esas olan 'canını korumak', 'aklını korumak', 'dinini korumak', 'malını korumak', 'neslini korumak' kapsamında neslin ve sağlığın korunması üzerinde de durulduğu, bu konularla ilgili İslam'ın bazı emir ve yasaklarından söz edildiği, bu emir ve yasakların tüm insanların menfaatine olduğunun belirtildiği, bu yönüyle hutbede tüm insanlığa da hitap edildiği görülmüştür."

"Erbaş görevini yerine getirmiştir"

Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki 633 Sayılı Kanun maddeleri ile diğer ilgili mevzuat dikkate alındığında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın görevini yerine getirdiğinin belirtildiği kararda şöyle denildi:

"Kanun ve mevzuatlar dikkate alındığında Diyanet İşleri Başkanının bir cuma hutbesinde İslamiyet'in emir ve yasaklarından bahsetmesi, bu mahiyetteki tavsiye ve telkinlerinin, kanunun suç saydığı 'nefret ve ayrımcılık', 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçlarını oluşturduğunun kabulü mümkün değildir."

Şikayet konusu fiilin suç oluşturmadığı, iddiaların ise soyut ve genel nitelikte olduğuna işaret edilen kararda, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında "soruşturma yapılmasına yer olmadığına" karar verildiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
9
açık