Alaattin Çakıcı tahliye edildi!

Ankara Sincan Cezaevi'nde bulunan bazı hükümlüler, infaz düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından tahliye edildi. Hapishanede kalan Alaattin Çakıcı da 65 yaş kriterinden faydalanarak tahliye edildi.

GÜNDEM 16.04.2020, 09:26 16.04.2020, 14:47

Ankara'da Sincan Ceza İnfaz Kurumu kampüsünde bulunan bazı hükümlüler, infaz düzenlemesine ilişkin kanunun yürürlüğe girmesinin ardından tahliye edildi.

Tahliye işlemlerinde öncelik, yaş kriterinden yararlananlara verildi.

67 yaşında olan Alaattin Çakıcı da infaz düzenlemesine göre 65 yaş kriterinden faydalandı. 

Gece saatlerinde tahliye edilen Alaattin Çakıcı ile yakınlarının bulunduğu otomobiller, konvoy halinde kampüsü terk etti. 

Alaattin Çakıcı kimdir?

Alaattin Çakıcı, 1953 senesinde Trabzon'un Fındıklı köyünde doğdu. 

17 Ağustos 1998 tarihinde Türk ve Avusturya polisinin gerçekleştirdiği bir operasyon sonucunda modacı Canan Yaka ve sanatçı Selçuk Ural’ın kızı Aslı Ural’la birlikte Fransa’nın Nice şehrinde yakalandı. 

Alaattin Çakıcı’nın üzerinden Nedim Caner adına hazırlanmış kırmızı bir pasaport ile 17 bin dolar çıktı. 

Hangi cezaları aldı?

Alaattin Çakıcı, gazeteci Hıncal Uluç’u yaralamaya azmettirmek davasında 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilen ve 15 kişinin yaralanmasına neden olan silahlı saldırıya ilişkin davada, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 3 yıl 4 ay, müessir fiile azmettirmekten 14 yıl 9 ay ceza aldı. Yargıtay, çete suçundan verilen cezayı onadı ancak müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

Borsacı Adil Öngen 'in arabasının kurşunlanmasına ilişkin 10 yıl 10 ay ceza aldı.

Bursa Uludağ'da 1995'de eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu gerekçesiyle yargılanarak, 2006'da Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ilk olarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra mahkeme, Nuriye Uğur Kılıç'ın Alaattin Çakıcı'ya söylediği "Öcalan senden daha şerefli" sözü sebebiyle tahrik indirimi uyguladı. Sonuç olarak Alaattin Çakıcı'ya 19 yıl 2 ay hapis cezası verildi. 

Alaattin Çakıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

16 Temmuz 2016'da Edirne'den Bolu F Tipi Cezaevi'ne, 2017 yılında da buradan Kırıkkale'deki F Tipi Cezaevi'ne nakledilen Alaattin Çakıcı, 13 Ağustos 2018 tarihinde Sincan Kapalı Cezaevi'ne nakil olmuştu.
 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu