Akar: Rusya ile mutabakat sağlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Rusya ile olan heyetlerarası askerî görüşmelerimiz biraz önce tamamlandı. Büyük ölçüde mutabakat sağlandı. Çalışmalarımız karşılıklı yapıcı, anlayışlı bir şekilde devam ediyor." dedi.

GÜNDEM 30.10.2019, 12:31 30.10.2019, 13:05
Akar: Rusya ile mutabakat sağlandı

Rusya ile olan heyetlerarası askerî görüşmelerin az önce tamamlandığını açıklayan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Büyük ölçüde mutabakat sağlandı. Çalışmalarımız karşılıklı yapıcı, anlayışlı bir şekilde devam ediyor." ifadelerini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Ermeni Tasarısını kabul etmesi ve Barış Pınarı Harekâtı'ndan ötürü yaptırım kararı almasını da değerlendiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bu (ABD Temsilciler Meclisi kararları), müttefiklik ruhuna, ittifaktaki çalışmalarımıza, beraber yaptığımız operasyonlara, tatbikatlara son derece aykırı bir şey. Özgür ve bağımsız düşünebilen Amerikalıların, kongreyi bu kararından döndüreceklerine, kongrenin bu yanlış yoldan gitmesini önleyeceklerine inanıyorum." dedi.

Beraber operasyon yapacak kadar müttefikliği bulunan iki ülke!

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Temsilciler Meclisinde dün kabul edilen sözde "Ermeni soykırımı" yasa tasarısına ilişkin, “Müttefiklik ruhuna, ittifaklık gereği çalışmalarımıza beraber yaptığımız operasyonlara, tatbikatlara son derece aykırı bir şey. Özgür ve bağımsız düşünebilen Amerikalıların kongrenin kararından döndüreceklerine, kongrenin yanlış yoldan gitmesini engelleyeceklerine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Temsilciler Meclisinde dün onaylanan sözde "Ermeni soykırımı" yasa tasarısına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Biz burada ülkemizin bulutlarını, halkımızın güvenliğini sağlamaya çalışırken, diğer taraftan Suriye'nin kuzeyinde gerekli güvenli bölgeyi oluşturmak suretiyle Suriyeli kardeşlerimizin evlerine, topraklarına güvenli ve gönüllülük esasına göre sağlanıyor. Bizim yapmakta olduğumuz faaliyetler esasında DEAŞ başta olmak üzere YPG/PKK/PYD, ne kadar terör örgütü varsa mücadelemizi sürdürmektir. Bu çalışmalarımızın anlaşılması, iyi değerlendirilmesi lazım. Bu çalışmaları yapan Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta kademesinin herhangi bir şekilde yanlış muameleye tutulmaması lazım. Müttefiklik ruhuna, ittifaklık gereği çalışmalarımıza, beraber yaptığımız operasyonlara, tatbikatlara son derece aykırı bir şey. Özgür ve bağımsız düşünebilen Amerikalıların kongreyi kararından döndüreceklerine, kongrenin yanlış yoldan gitmesini engelleyeceklerine inanıyorum.”

3 bin 700 terörist etkisiz hâle getirildi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyinde 3 bin, Irak’ın kuzeyinde ise 700 DEAŞ’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklayarak, “Bu mücadeleye herhangi bir zarar vermemek için alınan kararların, yapılan açıklamaların dikkatli yapılmasının terörle mücadele bakımından çok önemli olduğunu, sadece Türk değil Amerikan kamuoyunun dikkatlerine sunmak istiyorum.” dedi.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu