Akar'dan S-400 açıklaması: Her şey planlandığı gibi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 hava savunma sistemine yönelik çalışmaların planlandığı şekilde devam ettiğini bildirdi. 

GÜNDEM 26.11.2019, 12:11 26.11.2019, 12:58
Akar'dan S-400 açıklaması: Her şey planlandığı gibi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemine ilişkin, "Her şey normal. Çalışmalarımız planlandığı şekilde devam ediyor." ifadelerini kullandı. 

Bakan Akar, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlenen AK Parti grup toplantısı öncesinde Ankara'da dün gerçekleştirilen S-400 testine ilişkin soruları yanıtladı. 

Akar, "Her şey normal. Bu tedarik biliyorsunuz bir süreçtir. Bu süreç çerçevesinde faaliyetler vardır. Bunlar da planlandığı şekilde icra edilmektedir. Yeni farklı bir şey yok. Çalışmalarımız planlandığı şekilde devam ediyor. Her şey planlandığı gibi, planlanan faaliyetler devam ediyor. Farklı, beklenmeyen herhangi bir şey söz konusu değil." diye konuştu.

Türkiye S-400'leri ilk kez test etti

Ankara Valiliği, bilgileri dâhilinde iki gün boyunca Ankara semalarında Hava Kuvvetlerine ait F-16'ların alçak uçuş yapacağını duyurmuştu. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde yürütülen bazı projeler kapsamında 25 Kasım 2019 Pazartesi ve 26 Kasım 2019 Salı günü Ankara semalarında, Ankara Valiliğimizin bilgisi dâhilinde Hava Kuvvetlerimize ait F-16 savaş uçakları ve diğer hava araçları tarafından alçak ve yüksek irtifada test uçuşları yapılacaktır. Herhangi bir tedirginliğe yol açmaması bakımından kamuoyunun bilgisine sunulur."

Savunma sanayii kaynaklarından alınan bilgilere göre, dün yapılan testin, yakın zamanda Rusya'dan alınan S-400'lerle ilgili olduğu öğrenildi. Güvenlik kaynakları Ankara'da hava savunmasına yönelik test aşamasında olan tek sistemin S-400'ler olduğuna vurgu yaparak, füze savunma sisteminin tam olarak kullanılabilmesi adına test aşamasının en kritik aşama olduğunun altını çizdi.

Sistemin hangi özelliği ya da özelliklerinin test edileceği ilgili kurumlar tarafından henüz açıklama yapılmazken, F-16'ların da yoğun hareketinden yola çıkılarak S-400'ün çok sayıda hedefin aynı anda S-400 radarları tarafından yakalanması ve çok sayıda hedefe aynı anda kilitlenme özelliklerinin test edildiği öngörülüyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu