Akar'dan Azerbaycan ile 'birlik' vurgusu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, kederde ve kıvançta bir ve beraberdir." ifadesini kullanarak, müşterek tatbikatların, orduların birlikte çalışabilirlik ve harbe hazırlık seviyelerinin en önemli göstergesi olduğuna işaret etti.

Akar'dan Azerbaycan ile 'birlik' vurgusu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Azerbaycan Kara Kuvvetleri unsurları tarafından düzenlenen fiili atışlı Sarsılmaz Kardeşlik 2019 Tatbikatı'nın "Seçkin Gözlemci Günü"ne katıldı.

Bakan Akar, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Vasıf Talibov, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ile tatbikatın yapıldığı Karabağlar Dağ Eğitim Merkezi'ne geldi. Akar, tatbikat alanında Nahçıvan Müstakil Karma Ordu Komutanı Korgeneral Kerim Mustafayev ve 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş ile diğer yetkililer tarafından karşılandı. Tatbikata ilişkin Tugay Komuta Yeri'nde brifing alan Akar, tatbikatta kullanılan silah ve araçların yer aldığı sergiyi gezdi.

Bakan Akar daha sonra tatbikatın fiili atışlı safhasının yapıldığı alana geçti. Tatbikatın atışlı bölümü, helikopterlerle unsurların tatbikat alanına indirilmesiyle başladı. Tatbikatta kara ateş destek vasıtalarıyla hedefler tam isabetle vuruldu. Aynı zamanda SU-25 savaş uçakları ve taarruz helikopterleriyle de hedefler ateş altına alındı. Helikopterden paraşüt atlayışı yapılan tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü, Türk ve Azerbaycan bayraklarını taşıyan helikopter ve SU-25 savaş uçaklarının geçişiyle sona erdi. Bayrakların geçişini Bakan Akar ve protokol üyeleri ayakta selamladı.

"Ülkelerimizin güvenliği saygın bir ordu ile sağlanabilir"

Tatbikatın ardından Bakan Akar, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Vasıf Talibov ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov personelle bir araya geldi.

Akar, buradaki konuşmasında, her alanda büyük gelişim, yenilik ve değişimlere sahne olan bir dönemden geçildiğini ifade etti. Bu durumun güvenlik alanında küresel ve bölgesel sorunları da beraberinde getirdiğine işaret eden Akar, "Belirsizlik, risk ve tehditlerin arttığı bu dönemde, ülkelerimizin ve milletimizin güvenliğinin sağlanması ancak her an harekata hazır, etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya sahip olunması ile mümkündür." şeklinde konuştu.

Bu niteliklere haiz bir ordu için modern harp silah, araç ve gereçlerinin yanı sıra iyi eğitimli personelin varlığının da gerekli olduğunu vurgulayan Akar, tatbikatları 'personelin harekat ortamı şartlarına göre eğitilmesi'nin en etkili yolu olarak nitelendirdi.

"Tatbikatlar, harbe hazırlık seviyesinin en önemli göstergesi"

Müşterek ve birleşik tatbikatların, orduların birlikte çalışabilirlik ve harbe hazırlık seviyelerinin en önemli göstergesi olduğunu belirten Akar, "Dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek maksadıyla birleşik ve müşterek olarak icra edilen Sarsılmaz Kardeşlik-2019 Tatbikatı'nın adına yaraşır şekilde amacına ulaştığını, büyük bir başarıyla icra edildiğini izledik." diye konuştu.

"Azerbaycan'ın derdi bizim derdimizdir"

"Birdir bizim her halımız / Sevincimiz, melalımız / Bayraklarda hilalımız / Azerbaycan-Türkiye" dizelerini anımsatan Bakan Akar, şu şekilde konuştu:

"Bir ananın iki oğlu olan Türkiye ve Azerbaycan ulu bir çınarın dalları gibi aynı kökten, aynı gövdeden beslenmektedir. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız ve bu değerli ağaca daima sahip çıkacağız. Atatürk'ün dediği gibi 'Azerbaycan'ın derdi bizim derdimizdir. Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimizdir'. Kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, kederde ve kıvançta bir ve beraberdir."

Konuşmaların ardından Bakan Akar, Talibov ve Hasanov, tatbikata katılan personele hediye verdi.

7-11 Haziran'da gerçekleştirilen tatbikatla Türkiye ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri unsurları arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin, harekat faaliyetlerinin planlanması ve teşkil edilmesine yönelik karargahlar arası iş birliği ve koordinasyonun geliştirilmesi, birleşik ve müşterek harekat kabiliyetinin artırılması, birliklerin sevk ve idaresinde ortak koşulların sağlanması hedeflendi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER