AFAD'dan Van uyarısı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İran'daki depremden etkilenen Van'ın Başkale ve Saray ilçesine 144 aile tipi çadır gönderdi. AFAD, Van'da depremden etkilenen ilçelerde hasarlı evlere girilmemesi uyarısında bulundu.

GÜNDEM 23.02.2020, 13:13 23.02.2020, 15:23
AFAD'dan Van uyarısı!

AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı), merkez üssü İran'ın Khoy kenti olan depremden etkilenen Van ilinin Başkale ve Saray ilçelerine ilk etapta 144 aile tipi çadır gönderdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, İran'ın Khoy kenti civarında Türkiye sınırına yakın bölgede saat 08.53'te 5,9 büyüklüğünde bir depremin yaşandığı hatırlatıldı.

Depremin Van ilinin Başkale ve Saray ilçelerinde de hissedildiğinin belirtildiği açıklamada, şu bilgiler verildi:

"AFAD'dan (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe jandarma, 112 acil ve UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) ekipleri olay bölgesine sevk edildi. Van il AFAD lojistik depodan ilk etapta 144 aile tipi çadır olay bölgesine gönderildi. Türk Kızılay ekipleri olay bölgesine sevk edildi.

Deprem sonrası ikisi 4,0 üzeri olmak üzere toplam 24 artçı deprem meydana geldi. Alınan bilgilere göre, enkaz altında vatandaşımız kalmadığı için arama kurtarma çalışmaları sonlandırıldı. İhtiyaca yönelik kullanılmak üzere ilk etapta 1160 adet 16,5 metrekare çadır, 120 adet 28 metrekare çadır, 6 bin 120 adet battaniye, 616 adet yatak ve 1000 adet ısıtıcı bölgeye sevk edildi."

Deprem bölgesindeki vatandaşların hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi yönünde uyarının yapıldığı AFAD'ın açıklamasında, şu hususlara vurgu yapıldı:

"Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğal gaz kokusu olmaması gerekmektedir. Doğal gaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır."

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu