AFAD Başkanı Memiş duyurdu: Türkiye'nin tüm derelerini ıslah etmeyi planlıyoruz

Türkiye’de aktif olan derelere ilişkin açıklama yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, “Türkiye'nin tüm derelerini, 2 yıl içinde en azından malzemeli bakımını yaparak Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğümüz, AFAD'ımız ile Sayın Valilerimizin koordinasyonunda ıslah etmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 10.07.2024, 09:44 Şeyda Gül
AFAD Başkanı Memiş duyurdu: Türkiye'nin tüm derelerini ıslah etmeyi planlıyoruz

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, Erzurum'un Karayazı ilçesine bağlı Sukonak Mahallesi'nde 21 yaşındaki bir gencin dere suyuna kapılarak kaybolmasının ardından kente geldi. Memiş, Karayazı ilçesinde suda kaybolan gencin arama çalışmalarının da takviye ekiplerinin desteğinde devam ettiğini açıkladı. Konuya ilişkin AFAD İl Müdürlüğünde düzenlenen koordinasyon toplantısına katılan AFAD Başkanı Memiş, toplantı sonrasında gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. AFAD olarak müdahale ve risk azaltmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını söyleyen AFAD Başkanı Memiş, derelerin ıslahı için bazı projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Islah çalışmaları 1-2 aydır devam ediyor

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sayın İçişleri Bakanımız ve Sayın Tarım ve Orman Bakanımız ile yaptığımız protokolle 111 adet ekskavatör iş makinesini alıp, DSİ ile protokol yapıp, özellikle Karadeniz'den başlayarak riskli dereleri ıslah ediyoruz” diyen AFAD Başkanı Memiş, oralarda makineli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Çalışmaların 1-2 aydır devam ettiğinin bilgisini veren AFAD Başkanı Memiş, zaten araçları yeni alıp teslim ettiklerini ve hepsinin de yerli ve milli iş makineleri olduğunu dile getirdi. Gerçekten çok güzel iş gördüklerini ve bu çalışmaları da paylaşacaklarını anlatan AFAD Başkanı Memiş, “Türkiye'nin tüm derelerini, 2 yıl içinde en azından malzemeli bakımını yaparak DSİ Genel Müdürlüğümüz, AFAD'ımız ile Sayın Valilerimizin koordinasyonunda ıslah etmeyi planlıyoruz” mesajını verdi.

Uyarılara rağmen dereden geçiyorlar

Yaşanan sel vakalarına ve AFAD'ın ikazlarının önemine dikkati çeken AFAD Başkanı Memiş, Ordu'da sele kapılarak hayatını kaybeden 83 yaşındaki vatandaşın çocukları tarafından uyarılmasına rağmen dereden karşıya geçmeye çalıştığını söyledi. AFAD Başkanı Memiş, vatandaşın maaalesef yaşamını yitirdiğini anımsattı.

Dere yataklarından uzak durmalarını tembihliyoruz

Vatandaşların birçok yerde riskli durumlara karşı uyarıldığını ve bu uyarıların mutlaka dikkate alınması gerektiğini vurgulayan AFAD Başkanı Memiş, dere yataklarından uzak durmalarını tembihlediklerini vurguladı. Bunun gerçekten çok önemli olduğunu dile getiren AFAD Başkanı Memiş, şiddetli bir debi de suyun akışında 15 santimlik su akışı, bir insanın ayağını yerden kesebildiğini anlattı. Yine 35 santimin üzerindeki şiddetli bir debi araçların tekerini yerden kesebildiğini kaydeden AFAD Başkanı Memiş , “İnsanlar göz kararı zannediyor ki karşıdan karşıya geçebilir. Ancak geçemiyor ve suya kapılabiliyorlar. Araçlarla suyu gördüğü halde karşıdan geçebileceğini tahmin ediyorlar. Maalesef birçok vefatı da bu ikazlara rağmen yaşadığımızı söyleyebilirim. Vatandaşlarımızdan istirham ediyoruz, bu ikazlara uysunlar” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)