Adnan Oktar davasında ara karar! Rekor ceza onandı

Adnan Oktar hakkında verilen 8 bin 658 yıl hapis cezası Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandı. Öte yandan Adnan Oktar suç örgütünün "güncel yapılanması" davasında avukat sanıkların dosyası ayrıldı.

GÜNDEM 10.07.2024, 16:45 Buse Önder
Adnan Oktar davasında ara karar! Rekor ceza onandı

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Adnan Oktar'a verilen 8 bin 658 yıl hapis cezasını ve Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü üyelerine verilen cezaları onadı. Gerekçeli kararda, Oktar ve örgüt üyeleri hakkında verilen hükümler kesinleşmiş oldu.

Örgüt üyeleri, cinsel istismar, kasten öldürmeye teşebbüs, eziyet, eğitim hakkının engellenmesi, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, kişisel verilerin izinsiz kayıt edilmesi gibi çeşitli suçlardan cezalandırıldı.

Dosyalar ayırıldı

Adnan Oktar silahlı suç örgütünün, üyelerini diri tutmak ve deşifre olan üyelerin yerine yenilerini kazandırmak amacıyla oluşturduğu "güncel yapılanma"ya yönelik 20 sanığın yargılandığı dava İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Bu davada, örgütün avukatlar ve sosyal medya grubu üzerinden faaliyetlerini sürdürdüğü belirtiliyor.

Mahkeme, sanık avukatlar Arzu Gül, Ayşe Toprak, Burak Temiz, Sinem Mollahasanoğlu, Pelin Durmuş ve Tuğba Bal'ın dosyalarının ayrılmasına ve yargılamalarının durdurulmasına karar verdi. Bu avukatlar için Adalet Bakanlığı'ndan yargılama izni alınması talep edildi.

Duruşma, diğer sanık ve avukatların savunmalarının alınmasıyla devam edecek.

Yargılamanın Ankara’da devam etmesi talep edildi

Duruşmaya, Adnan Oktar ve bazı tutuklu sanıklar SEGBİS ile katıldı. 9 tutuksuz sanık ve avukatları da duruşmada hazır bulundu. Sanık avukatlarından Serhat Sinan Kocaoğlu, müvekkilinin özel yargılama usulüne tabi tutulması gerektiğini belirterek dosyanın Adalet Bakanlığı'na gönderilmesini ve yargılamanın Ankara'da yapılmasını talep etti.

Mahkeme başkanı, taleplerin kısa tutulması gerektiğini belirterek, savunma hakkını ihlal etmemeye özen gösterdi.

Ara karar verildi

Mahkeme heyeti, sanık avukatların dosyalarının ayrılmasına ve yargılamalarının durdurulmasına karar verdi. Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanıklardan Esra Saraçoğlu, iddianamenin içeriğinin boş olduğunu belirterek merhamet talep etti.

İddianame hazırlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, Adnan Oktar'ın cezaevinde bulunduğu süreçte örgütsel faaliyetlerine devam ettiği ve örgütü diri tutmaya çalıştığı belirtildi.

Oktar'ın avukatları ve diğer örgüt yöneticileri Meltem Arıkan Daban ve Ferhunde Eda Babuna vasıtasıyla talimatlarını cezaevi dışına yaydığı ve etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen örgüt üyelerini engellemeye çalıştığı vurgulandı.

200 avukat ile görüşmüş

Oktar'ın, 15 gün gibi kısa bir sürede yaklaşık 200 avukat ile "hukuki yardım" adı altında görüşmeler yaptığı ve örgüt üyelerinin yerine yenilerini kazandırmayı amaçladığı iddia edildi. İddianamede, Oktar, Arıkan Daban ve Babuna'nın "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçundan 5 yıldan 12'şer yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Ayrıca, örgüt üyelerinin işlediği tüm suçlardan fail olarak cezalandırılması istendi.

Oktar ve diğer sanıkların, "örgütün veya amacının propagandasını yapma" suçundan 10,5 yıldan 31,5'ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması ve diğer 17 sanığın da "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "örgüte yardım" ve "örgütün veya amacının propagandasını yapma" gibi suçlardan farklı sürelerde hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

‘Aşkım beyaz sana çok yakışmış’

Duruşma sırasında SEGBİS ayarlaması yapılırken, Adnan Oktar ve diğer tutuklu sanıklar arasında esprili sohbetler dikkat çekti. Kadın sanıkların Oktar'a "Özledik seni, değerin çok arttı" demesi üzerine ayağa kalkarak kıyafetlerini ve ayakkabılarını gösterdi.

Mahkeme, sanık ve avukatların savunmalarının alınmasına devam edilmek üzere yarına ertelendi.

Yorumlar (0)