Adalet Bakanı Tunç, kira uyuşmazlığındaki son rakamları açıkladı

Artan fiyat artışı nedeniyle kiracı- ev sahibi anlaşmazlıklarıyla ilgili konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç “Kira uyuşmazlıklarında bugüne kadar çözümlenen ara bulucuya intikal eden uyuşmazlıkların 10 bin 46'sı anlaşmayla sonuçlandı” dedi.

GÜNDEM 03.11.2023, 14:34 03.11.2023, 14:44 Şeyda Gül
Adalet Bakanı Tunç, kira uyuşmazlığındaki son rakamları açıkladı

Konya'nın Cihanbeyli ilçesinde Adalet Sarayı'nın açılış törenine konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, artan fiyat artışı nedeniyle kiracı- ev sahibi anlaşmazlıklarıyla ilişkin konuştu. Kira uyuşmazlıklarında bugüne kadar çözümlenen ara bulucuya intikal eden uyuşmazlıkların 10 bin 46'sı anlaşmayla sonuçlandığının bilgisini paylaşan Bakan Tunç, “Bu ne demek? 20 bin ev sahibinin ve kiracının, adliye kapısına düşmemesi demek. 20 bin insan önemli” dedi.

Uluslararası kuruluşlar İsrail’in vahşi saldırıları karşısında sessiz

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki gösteren Bakan Tunç, bebeklerin maalesef insanlığın gözü önünde katledildiğini söyledi. Maalesef Türkiye'nin dışında dünya liderlerinden yüksek bir ses maalesef göremediklerini anlatan Bakan Tunç, uluslararası kuruluşların, İsrail'in vahşi saldırıları karşısında maalesef sessiz ve etkisiz kaldığına dikkat çekti.

BM eleştirisi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin sessiz kalmasını eleştiren Bakan Tunç, önceki gün Türkiye'nin inşa ettiği Türk -Filistin Dostluk Hastanesi, kanser hastanesinin bombalandığını söyledi. “Hastane bombalanır mı? Okul bombalanır mı? Mülteci hakları diye bas bas bağıran o uluslararası kuruluşlar mülteci kampı bombalanıyor, yüzlerce mülteci orada şehit ediliyor ama hiç sesleri çıkmıyor” sözleriyle sitem eden Bakan Tunç, çocuk ve kadın hakları diye konuşanlardan bir tek cümle duyulmadığını belirtti. Bunun ikiyüzlülük olduğuna dikkat çeken Bakan Tunç, bu ikiyüzlülüğe hep karşı gelmeye devam edeceklerini söyledi. “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi var. 47 üyeden oluşuyor” diyen Bakan Tunç, insan hakları ihlali olduğunda bir yerde hemen koşup toplanıp karar alıp gitmeleri ve inceleme yapmaları gerektiğini vurguladı. 28 gün geçti hala neden inceleme yapılmadığını sorgulayan Bakan Tunç, bir an önce gitmeleri gerektiğini ve orada incelemeleri yapmaları gerektiğini aktardı. Bakan Tunç, “Oradaki deliller zaten apaçık ortada, onları toplayıp uluslararası ceza mahkemesinin önüne koymamız gerekir. İnşallah o günlerde gelecek ve bu katliamı gerçekleştiren katiller insanlık önünde hesap verecekler. Bunu insanlık görecek inşallah” diye konuştu.

Yargının, kendi arka bahçeleri olmaktan çıkmış olmasından rahatsızlar

Türkiye’de güvenilir bir adalet sisteminin olduğunu ifade eden Bakan Tunç, güvenilir bir adalet sisteminin tesisi için 21 yılda çok çalıştıklarını anlattı. Bundan sonra da çalışmaya devam edeceklerini belirten Bakan Tunç, birilerinin yargının kendi arka bahçeleri olmaktan çıkmış olmasından rahatsız olduğunu söyledi. Yargının, milletin yargısı olmasından rahatsız olanlar olduğuna dikkat çeken Bakan Tunç, “Onlar rahatsız olmaya devam etsin, ama biz yolumuza devam edeceğiz. 15 Temmuz darbe gecesinde, darbe kalkışmasında o gece hemen ilk saatlerde ilk dakikalarda darbecilere karşı soruşturma başlatan ve onları milletin karşısında hesap verdiren işte bu yargı” ifadelerini kullandı.

Kira uyuşmazlıkları

Artan fiyat artışı nedeniyle kiracı- ev sahibi anlaşmazlıklarına da değinen Bakan Tunç, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri dedikleri ara buluculuk müessesesini daha da geliştirdiklerini söyledi. 2013 yılından bu yana 4 milyon 488 bin uyuşmazlık, ara bulucuların önüne geldiğini ifade eden Bakan Tunç, 3 milyon 124 bininin anlaşmayla sonuçlandığını anlattı. Dolayısıyla yüzde 70 oranında bir anlaşma olduğunu gördüklerini ifade eden Bakan Tunç, ihtiyari ara buluculuk da yüzde 99 başarı, ama zorunlu ara buluculuk dediğimiz dava açmadan önce ara bulucuya gitme zorunluluğu olan davalarda da yüzde 49'u, yani 3 milyon dosyanın yargıya intikal etmeden çözüldüğünü belirtti. Bunun en az 6 milyon insanın adliyeye düşmemesi demek olduğuna dikkat çeken Bakan Tunç, dolayısıyla bundan sonra da 1 Eylül'den itibaren kira uyuşmazlıklarında, kat mülkiyeti uyuşmazlıklarında da ara buluculuk müessesesini başlattıklarını vurguladı. Orada da başarının devam ettiğine dikkat çeken Bakan Tunç, kira uyuşmazlıklarında bugüne kadar çözümlenen ara bulucuya intikal eden uyuşmazlıkların 10 bin 46'sı anlaşmayla sonuçlandığını söyledi. “Bu ne demek? 20 bin ev sahibinin ve kiracının, adliye kapısına düşmemesi demek. 20 bin insan önemli. 7 binin davaya intikal ettiğini görüyoruz” diyen Bakan Tunç, burada da kira hukukunda da anlaşma oranının, anlaşmamadan yüksek olduğunu gördüklerini vurguladı.

Yorumlar (0)