Adalet Bakanı'ndan Ankara Barosu'na kınama!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Ankara Barosunun ifade ettiği hususların, köklü bir hukuk kurumuna yakışmadığını düşünüyor, açıklamayı esefle kınıyorum." dedi.

GÜNDEM 27.04.2020, 14:07 27.04.2020, 15:08
Adalet Bakanı'ndan Ankara Barosu'na kınama!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Barosu'nu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında yaptığı açıklamadan dolayı kınadı.

Yazılı açıklama yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "(Diyanet İşleri Başkanı) Prof. Dr. Ali Erbaş'ın cuma hutbesinde naklettiği dinî hükümler sebebiyle Ankara Barosunun rahatsızlığını ifade eden ve haddi zorlayan" açıklamasını esefle karşıladığını kaydetti.

Anayasa'nın 24'üncü maddesini hatırlatan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, dini inanç, vicdan ve kanaat hürriyetinin herkes gibi bir din adamı tarafından da kullanılmasında hiçbir sakınca bulunmadığına vurgu yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığının başı olarak İslam dininin hükümlerini seslendirdiğinin altını çizen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bu nedenle vatandaşlarımızın dini bilgi ihtiyacına, suallerine ve tereddütlerine cevap vermesi son derece doğal ve her şeyden önce bir kamu görevidir." değerlendirmesinde bulundu.

"Faşist refleksi ifşa etmiştir"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın dile getirdiği hususlarla ilgili "nefret suçu" teşhisi konulmasını da "hukuki cehalet" olarak değerlendiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bu topraklarda her sesten, her kökten, her inanıştan insan, yüz yıllardır barış ve kardeşlik içinde birlikte yaşamış ve yaşamaya devam edecektir. Çok açıktır ki Ali Erbaş hocamızın hitabında bu birlikteliğe kasteden hiçbir ifadesi, iması ve beyanı yoktur." dedi.

Ankara Barosunun açıklamasındaki yakıştırmaların, herkesi bir arada tutan değerlerle, demokratik ilkelerle uyuşmadığına vurgu yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, inanç ve düşünce hürriyetinin anlamını herkesten iyi bilmesi gereken bir meslek örgütünün, farklı bir düşünceye karşı yaptığı talihsiz açıklamanın, zihinlerindeki "faşist refleksi" de bir kez daha ifşa ettiğini kaydetti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

"Böylesi tek tipçi, ötekileştirici, tahakkümcü yaklaşımlar, herhangi bir hukuki dayanaktan yoksundur. İçinde bulunduğumuz salgın günlerinden, tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir dayanışma ruhu sayesinde en az kayıpla çıkmaya hazırlanan ülkemizde, modası geçmiş, katı pozitivist anlayışın halkımız nezdinde bir karşılığının olmadığı açıktır. İtibarını yükseltmek için başkalarının itibarına saldıranların karşısında Anayasamız, milli değerlerimiz ve demokrasimiz bulunmaktadır. Bu düşüncelerle, söz konusu Baronun ifade ettiği hususların, köklü bir hukuk kurumuna yakışmadığını düşünüyor, açıklamayı esefle kınıyorum."

Yorumlar (0)
15
kapalı