Acemilikleri başlarına dert oldu! Kurban Bayramı'nın ilk günü bilançosu ortaya çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı’nın il gününde kurbanlıklarını kendileri kesmeye çalışan ülke genelinde yaklaşık 16 bin kişinin sağlık kuruluşlarına başvurduğunu açıkladı.

GÜNDEM 16.06.2024, 22:50 Melina Ay
Acemilikleri başlarına dert oldu! Kurban Bayramı'nın ilk günü bilançosu ortaya çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayramın başlangıcında yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde kurban kesimi sırasında yaşanan yaralanmalar nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuran yaklaşık 16 bin kişiden bahsetti. Ankara'da bin 274, İstanbul'da 840, İzmir'de ise 416 vakaya işaret eden Bakan Koca, kesimlerin uzman kişiler tarafından yapılmasının önemine vurgu yaparak, henüz kesim yapmayanları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İstanbul'da 916 kişi yaralandı

İstanbul'da Kurban Bayramı'nın ilk gününde kesim sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden bir kişi yaşamını yitirdi. Kurban kesimi esnasında yaralanan 916 kişi de sağlık kuruluşlarına başvurdu. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, bayramın başlangıcından bugün saat 16.00'ya kadar şehir genelinde toplam 918 kişinin kamu hastanelerine başvurduğunu bildirdi. Açıklamada, 74 kişinin ambulanslarla uygun hastanelere sevk edildiği, 2 kişinin yaşamını yitirdiği, 21 kişinin durumunun orta, 2 kişinin ise ağır olduğu belirtildi.

İstanbul'un Arnavutköy ilçesindeki bir kesimhanede kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden 56 yaşındaki D.İ. adlı bir kişi ve ayrıca trafik kazasında yaşamını yitiren E.A. adlı başka bir kişi olduğu öğrenildi.

Ankara'da bin 274 kişi hastanelik oldu

Kurban Bayramı'nın başlangıcında kurban kesimi sırasında yaralanan birçok kişi acil sağlık hizmetlerine başvurdu.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesine kolundan yaralı olarak getirilen Salih Gültekin, yaşadıklarını tebessümle anlattı.

Yıllardır kurban kestiğini ve bu yıl ilk kez bu tür bir kaza yaşadığını dile getiren Gültekin, “Arkadaşım eti parçalarken bıçağı koluma sapladı. Şu an her şey yolunda, bir sorun yok” şeklinde konuştu.

Gültekin, “Yıllardır kurban kesiyoruz ama bu sefer acemi kasap olduk, bıçağı yedik” diyerek durumu özetledi.

Kurban kestiği yılların deneyimine sahip olduğunu söyleyen Mesut Aktaş ise, “Her sene kurbanımızı kendimiz kesiyoruz. Bu sefer satırla elime kesik attım” diye açıklama yaptı.

Elinden derin bir kesik aldığını ve tendonlarının zarar gördüğünü belirten Aktaş, “Kendime güvenen biriydim, 'ben yapmam' derdim ama bu akşam ben de televizyonda izlenecekmiş gibi hissediyorum” şeklinde konuştu.

“100’ü geçeceğini düşünüyoruz”

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Hasan Murat Ergani, kurban bayramı süresince meydana gelen kesimlerle ilgili yoğunluktan bahsetti.

Ergani, ekip olarak bayram öncesinden hazırlandıklarını ifade ederek, “Şu an aktif olarak 65 personelimizle görev başındayız. Bugüne kadar 50 hasta ile ilgilendik. Bu hastalardan 7'sini ameliyata aldık, geri kalanların ise ilk müdahalelerini serviste tamamladık. Gün sonuna kadar bu sayının 100'ü aşacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Üniversite Hastanesi'nde görevli olan Doç. Dr. Ergani, bayramın ilk gününde yoğun bir şekilde hastaneye başvuranların çoğunun, kurban kesme deneyimine sahip olmayan "amatör kasaplar" olduğunu belirtti. Ergani, özellikle sıcak havalarda çalışmanın etkisiyle profesyonel kasapların dahi dikkatsiz davranabildiğini ve kendi kendilerini yaralayabildiklerini ifade etti. Bu durumun, günün ilerleyen saatlerinde yorgunlukla birlikte tansiyon düşüklüğüne ve artan yaralanmalara yol açabileceğini vurguladı.

Ergani, bayramın ilerleyen günlerinde et işleme ekipmanlarıyla meydana gelen yaralanmaların artabileceğini belirterek, vatandaşları bu tür işlerde uzman kişilere başvurmaları konusunda uyardı.

İzmir'de 416 kişi hastanelere başvurdu

İzmir'de Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurban kesimi sırasında yaralanan 416 kişi, hastanelerde tedavi gördü ve sağlık kuruluşlarından taburcu edildi. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sabah 05.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında meydana gelen bu olayların acil servislere intikal ettiği ve tedavilerin başarılı bir şekilde tamamlandığı belirtildi.

Buca Belediyesi zabıta ekipleri, Zafer Mahallesi'nde yapılan kurban kesimlerinde çevre kirliliği oluşturulduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Olay yerine giden ekipler, kesim izni verilen yerde kurallara uyulmadığını belirledi. Kabahatler Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince, sorumlu kişiye idari para cezası kesildi ve bölgenin temizlenmesi sağlandı.

Yorumlar (0)