ABD’den getirildi! Yangınla mücadelede kilit rol oynayacak

Orman yangınları ile mücadele kapsamında şimdiden hazırlıklara başlayan Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), hava filosuna teknolojik bir helikopter modeli daha kazandırdı. 

GÜNDEM 16.05.2022, 12:31 Murathan Yıldırım
ABD’den getirildi! Yangınla mücadelede kilit rol oynayacak

Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen ve şimdiden 4 tanesi Türkiye’ye teslim edilen ‘Chinook’ isimli helikopter, yangınla mücadele çalışmalarında kilit rol oynayacak. CMC Savunma Sanayi tarafından Türkiye’ye getirilecek olan toplam 10 adet ‘Chinook’ helikopterin 4 tanesi şimdiden teslim edildi. Geriye kalan 6 helikopterlerin kontrollerinin tamamlandığı ve teslimat için Amerika’dan yola çıktığı bildirildi. 

Geçen sene de Türkiye’deki yangın söndürme çalışmalarında yer aldı

California’daki yangınla mücadele çalışmalarında aktif rol oynayan Chinook, geçen sene Türkiye’de de yangın söndürme çalışmalarında yer almıştı. Performansı ile beğeni toplayan son teknoloji helikopterin satın alınması yönünde çalışmalara hız verilmişti. 

10 tona kadar su taşıyabiliyor

Çift rotorlu olan Chinook, Amerika’da ağır tonajlı yangın söndürme helikopteri olarak da adlandırılıyor. Zor koşullar altında güçlü manevra yeteneğine sahip olan helikopter, seri hamleleri ve hızı ile de kendi alanındaki diğer helikopter arasında ön plana çıkıyor. Chinook, bünyesinde bulunan su sepeti sayesinde 10 tona kadar su taşıyabiliyor. 

Geçen yıl hava filosu 39 yangın söndürme helikopteri ve 3 uçaktan oluşuyordu

Kısa süre önce konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Bu sene Türkiye’de yangınla mücadele kapsamında hava araç filosunun genişleyeceği ve teknolojik donanımının artacağı bir sene olacak. Bu hedefler doğrultusunda tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı. Orman Genel Müdürlüğü’nün yangın söndürme çalışmalarında kullanılan hava filosu geçen sene 39 yangın söndürme helikopteri ve 3 uçaktan oluşuyordu. OGM, bir süredir hava araç filosunu kuvvetlendirmek için görüşmelerine devam ediyordu. 

2020 yılından bu yana insansız hava araçları da kullanılıyor

2022 yılı için açıklanan yatırım programında, Orman Genel Müdürlüğü için bu kapsamda ayrılan bütçe 2,4 milyar lira olarak dikkat çekmişti. OGM, 2020 yılından itibaren insansız hava araçlarını da yangın söndürme çalışmalarında aktif olarak kullanmaya başladı. Gözlem ve tespit görevini üstlenen İHA’lar, OGM personeline büyük katkı sundu. OGM’den alınan bilgide, bu kapsamda kullanılacak İHA sayısının kısa süre içerisinde arttırılmasının hedeflendiği belirtildi. 

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu