ABD'yi kızdıracak açıklama: Aldık!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin yaptırım tehditlerine ilişkin, S-400 alımından vazgeçmelerinin mümkün olmadığını vurgulayarak, "Hangi açıklama gelirse gelsin biz S-400'ü aldık." dedi.

GÜNDEM 24.06.2019, 15:27 24.06.2019, 20:16 Banu Fırıncılar
ABD'yi kızdıracak açıklama: Aldık!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Dr. Richard Sezibera, Dışişleri Bakanlığındaki ikili ve heyetler arası görüşmelerden sonra ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile G-20 marjında Japonya'da görüşeceklerini karşılıklı teyit ettiklerini ifade ederek, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı, ortak komisyon ve bu çekilme kararıyla ilgili güvenli bölgenin oluşturulması ve İdlib'in yanı sıra birçok konunun görüşmede ele alınacağını belirtti. 

Türkiye'nin, F-35 programının bir ortağı olduğuna ve bugüne kadar 1 milyar dolardan fazla maddi katkı sağladığına işaret eden Çavuşoğlu, ABD'nin attığı adımların ortaklık anlaşmasına ve hukuka uygun olmadığını kaydetti. 

"S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil"

Çavuşoğlu, ABD'nin S-400 ile ilgili tutumunu anlamakta zorluk çektiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti özgür ve bağımsız bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti Amerika ya da herhangi bir ülkenin al dediği zaman bir ürünü alacak ya da alma dediği zaman almayacağı bir ülke değil artık. O yüzden hangi yaptırım kararı olursa olsun, Amerika'dan hangi açıklama gelirse gelsin, biz S-400'ü aldık ve artık S-400'ün Türkiye'ye ne zaman teslim edileceği konuşuluyor. Bununla ilgili de çalışmalar yapılıyor. Bizim bu süreçten, S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil çünkü Türkiye'nin acil olarak hava savunma sistemine ihtiyacı var."
 

Yorumlar (0)
açık