ABD'ye S-400 resti! "Asla kabul edemeyiz"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağıralioğlu, S-400 alım sürecinde ABD'nin Türkiye'ye karşı tutumuna ilişkin, "Sen NATO hukukundan doğan sorumluluğu taşımayacaksın, üstüne üstlük bizim düşmanlarımızı besleyeceksin, kuvvetlendireceksin, sonra bizde NATO hukukuna istinaden susacağız. Böyle bir şeyi asla kabul edemeyiz." dedi.

GÜNDEM 19.07.2019, 11:37 19.07.2019, 11:43
ABD'ye S-400 resti! "Asla kabul edemeyiz"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, S-400 hava savunma sisteminin Türkiye'ye getirilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ağıralioğlu, iç politikada yaşanan tüm rekabete rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iradesinin uluslarası alanda bir parti iradesi gibi değil devlet iradesi gibi görünmesi gerektiğini kaydetti. 

İsmet İnönü'nün Başbakan Adnan Menderes döneminde söylediği "Sınır geçilince ağızlar tutulur" sözünü anımsatan Ağıralioğlu, "Adnan Menderes rahmetliyle birbirlerini çok sevmediklerini biliyoruz. Fakat Menderes yurt dışına çıktığı zaman İsmet Paşa derdi ki, 'O artık Demokrat Parti'nin genel başkanı değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başvekili' dolayısıyla böyle davranmak lazım." dedi. 

Ağıralioğlu, "Erdoğan'ın devletin güvenliğiyle alakalı konularda iradesini örselemek Türkiye için bir zafiyet oluşturur. İçeride bunun tartışmasını yapabiliriz ama dışarda sadece -S-400 meselesine ilişkin söylemiyorum- genel olarak devleti ilgilendiren, milletimizin tamamının güvenliğini ilgilendiren konularda yek vücut olmak yeğdir, böylesi lazım gelir." değerlendirmesini yaptı.

"NATO tarafından güvenlik zafiyetiyle baş başa bırakıldık"

Rusya'danı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi alınmasına Suriye meselesindeki bir güvenlik zafiyetinin neden olduğuna dikkat çeken Ağıralioğlu, şunları söyledi:

"Bizim NATO ile ilişkilerimiz daha önce de inişli çıkışlıydı. Daha önce de NATO'yla problemli bir sürü alanımız oldu. Ama ilk defa bu düzeyde NATO tarafından güvenlik zafiyetiyle baş başa bırakıldık. NATO müttefikimiz ABD tarafından sınırımızın 25 kilometre yakınında sözde bir PKK devletinin kuruluşuna binlerce tır silah verilmesiyle bu süreç başladı. Hem NATO müttefikiyiz, hem bu bölgede NATO'nun en büyük ordusunu besliyoruz, ona rağmen ABD 67 yıllık hukukumuza halel getirecek şekilde bizim düşmanlarımıza bize verilmesi gereken silahları veriyor. Sadece vermekle de kalmıyor o silahlarla bizim evlatlarımız vuruluyor. Bunun tam karşılığı düşmanlıktır. Bu tam olarak 'Biz müttefiklikten çıktık, biz size düşmanız' demektir."

"S-400 kendi güvenliğimiz için yaptığımız bir hamle"

Ağıralioğlu, ABD'ye şu sözlerle tepki gösterdi:

"Sen NATO hukukundan doğan sorumluluğu taşımayacaksın, üstüne üstlük bizim düşmanlarımızı besleyeceksin, kuvvetlendireceksin, sonra bizde NATO hukukuna istinaden susacağız, olanı biteni seyredeceğiz. Asla böyle bir şey yok. Böyle bir şeyi asla kabul edemeyiz. Biz S-400 meselesini kendi güvenliğimiz için yaptığımız bir hamle olarak görüyoruz. Biz devletiz, egemenlik haklarımızı muhafaza ederiz, milletimiz güvenliğini sağlamak için egemenlik haklarımızı istediğimiz gibi kullanırız." 

"ABD ve NATO bizi bilerek mi Rusya-İran hattına itmeye çalışıyor?"

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi alım sürecinde NATO'nun ve ABD'nin Türkiye'ye karşı tutumunda sıkıntı olduğunu ifade eden Ağıralioğlu, "ABD ve NATO bizi bilerek mi Rusya-İran hattına itmeye çalışıyor, bizi bilerek mi NATO'nun dışına itmeye çalışıyorlar? Bunu bizim hariciyemiz iyi irdelemek zorunda." diye konuştu.

Ağıralioğlu, bölgede herkesin bir hesabının olduğunu ancak yalnızca Türkiye'nin insanlık üzerine bir hesap yaptığını belirtti. 

"Bedelini çok ağır ödesek de bizim kalbimiz bu bölgede atıyor." ifadesini kullanan Ağıralioğlu, "Bu bölgede herkes azgın azgın davranıyor ama bu bölgede sadece bizim kalbimiz atıyor. Bunun bedelini de çok ağır ödedik, ödüyoruz. Rusya, Çin, İngiltere, Almanya, ABD hep bir hesap üzere bu bölgede, ama bizim kalbimiz var bu bölgede. Dolayısıyla bizim dünyaya cevabımız adalettir, nizamdır." dedi. 

Ağıralioğlu, Türkiye hükümetinin S-400 meselesinde çıkışlarının yerinde olduğunu kaydederek, bu olayın Türkiye tarafından da ilk defa tecrübe edilen bir olay olduğuna dikkat çekti.

"Doğu Akdeniz'deki haklarımızdan geriye adım atamamız mümkün değil"

Doğu Akdeniz'de son zamanlarda yaşanan gelişmeleri de değerlendiren İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağıralioğlu, şunları söyledi:

"Doğu Akdeniz'deki haklarımızdan bir santim geriye adım atamamız mümkün değildir. Biz bu anlamda geri adım atarsak, egemenlik haklarımızı çiğnetmiş oluruz. Oradan çıkacak hidrokarbonunda, oradan bize sağlanacak iktisadi faydanın da ötesinde burada egemenlik haklarını muhafaza etmeye çalışan bir devlet görüntüsü vermek zorundayız. Bu kararlılığı gösteremezsek, bizden yarın başka şeyler de isterler. 

Ege adaları noktasında zafiyet gösterdik. Yunan askerleri mangal partileri yaptılar oralarda. Oralarda aslında bizi test ettiler. O testlerden Türk diplomasisi vakarı muhafaza ederek çıkamadı. O hataları kapatmak için şimdi çok daha fazla güç uygulamak zorunda kalıyoruz. Diplomasi elindeki güçle tehdidin arasındaki dengeyi sağlama kabiliyetine bağladır. Biz o dengeyi kuramadığımız için sonradan bedeli çok daha ağır olan işleri, çok daha fazla maliyet ödeyerek yapmak zorunda kalıyoruz." 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu