ABD'den bir petrol hamlesi daha!

ABD ordusu, Suriye'nin doğusunda terör örgütü YPG/PKK işgalinde olan petrol sahalarına zırhlı araçlar ve askeri lojistik malzeme taşıyan TIR'lardan meydana gelen 170 araçlık konvoy gönderdi. 

GÜNDEM 28.10.2019, 11:07 28.10.2019, 11:09
ABD'den bir petrol hamlesi daha!

ABD ordusu konvoyu, Irak'ın kuzeyinden yola çıkarak gece 00.30 sularında terör örgütü YPG/PKK işgalinde olan Simelka sınır kapısından girdi. Konvoy, Kamışlı ilçesi üzerinden Haseke'ye, oradan da Deyrizor iline yöneldi.

Alınan bilgiye göre, yaklaşık 170 araçtan meydana gelen konvoy, 17 zırhlı araç ile çoğunun kasası kapalı TIR'lardan meydana geliyordu. 

Konvoy, Deyrizor iline helikopterler eşliğinde gitti. Söz konusu sevkiyat, ABD'nin uzun süredir Irak'tan Suriye içine yaptığı en büyük sevkiyat olarak kaydedildi.

ABD askerî varlığını güçlendirmek istiyor

Washington yönetimi, geçen hafta Suriye'nin doğusunda bulunan petrol sahalarında askerî varlığını güçlendireceğini bildirmişti.

ABD'nin bu nedenle önceki gün Deyrizor'da askerî tahkimata başladığı, El Ömer ve Rumeylan başta olmak üzere petrol sahalarına çok sayıda zırhlı araç gönderdiği ve ilin güneydoğusunda bulunan Bagoz bölgesinde askerî üs kuracağı araziyi belirlediği açıklanmıştı. 

Kurulacağı tahmin edilen yeni üssün konumu ise Beşşar Esed rejimi ve İran destekli yabancı teröristlerin kontrolünde olan Bukemal ilçesine yakın olması sebebiyle stratejik önem taşıyor.

ABD, askerî tahkimatlarla petrol sahalarını işgalinde tutan terör örgütü YPG/PKK'nın da güvenliğini sağlayacak.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu