ABD Büyükelçisi Jeff Flake'ten İsveç ve F-16 mesajı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, ABD ile F-16 görüşmeleri, İsveç'in NATO üyeliği tartışması gibi noktalarda önemli açıklamalarda bulundu. Flake, ''İsveç'in NATO mensubu olmasının vakti geldiğine inanıyoruz.'' dedi.

GÜNDEM 22.06.2023, 11:48
ABD Büyükelçisi Jeff Flake'ten İsveç ve F-16 mesajı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, başkentte, ABD'nin “247. Bağımsızlık Günü Resepsiyonu”nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

İsveç’in NATO üyeliği tartışması

Bir gazetecinin “11-12 Temmuz tarihleri arasında Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi'nden önce veya o zirvede ittifakın bir mensubu olabilecek mi?” sorusuna yanıt veren Flake, "İsveç'in NATO mensubu olmasının vakti geldiğine inanıyoruz. Bu üyelik için şu Vilnius'ta gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi'ni bekliyoruz. Her zaman ‘Türkiye'nin güvenlik konusuna dikkat edilmeli, İsveç de gereken tedbirleri almalı’ şeklinde konuşurdum. Biz aldıklarını düşünüyoruz'' dedi.

Erdoğan-Biden görüşmesi olacak mı?

Vilnius'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın görüşme ihtimali olup olmadığına dair değerlendirmede bulunan Flake, "Şu noktada açıklayacağımız bir görüşme bulunmuyor. Fakat görüşme yapılıp yapılmayacağına dair açıklama yapmak erken." ifadesini kullandı.

F-16 görüşmeleri

F-16 satışlarına dair açıklamada bulunan Flake, ''ABD idaresi İsveç'in NATO mensupluğu ile Türkiye'ye F-16 satışı arasında bağ bulunmadığı ifade ediliyor. Ancak Kongre'nin askeri satışlar çerçevesinde güçlü bir rolü bulunuyor. Kongrede 18 sene kadar üye olarak görev yaptım. NATO'nun genişlemesi hususunda Kongre çok güçlü düşüncelere sahip'' diye konuştu.

ABD’nin DEAŞ tutumu

Astana’da gerçekleştirilen Suriye konulu görüşmelerin ardından paylaşılan ortak bildiri de gündeme geldi.

ABD'nin DEAŞ’le mücadele çerçevesinde PYD-PKK ile sağlanan ortaklığı bırakıp Türkiye ile iş birliği düşünüp düşünmediği sorusu Flake'e yöneltildi.

Hedeflerinin DEAŞ’dan kurtulmak olduğunu ifade eden Flake, ''Buradaki iş birlikleri ve uğraşların her zaman için geçici, durumsal ve taktiksel açıdan değerlendirildiğini ifade ettim. Bizim bu bölgedeki amacımız DEAŞ'ten kurtulabilmek. Türkiye DAEŞ karşıtı bir kampanyada rol alıyor, her zaman iletişim halindeyiz. Belirli farklılıklar bulunsa da bunları çözüme ulaştırmaya uğraşıyoruz. Eğer DEAŞ'ten kurtulmak üzere misyonumuzu sağlamak adına farklı yöntemler bulunuyorsa bunları göz önüne almalıyız” dedi.

Yorumlar (0)