AB ile ilişkilerde yeni dönem... Erdoğan: Olumlu adım atmalılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada; 'Avrupa birliği 52 yıldır bekletilen Türkiye'ye olum adım atmalı' açıklamasında bulundu.

GÜNDEM 14.07.2023, 15:37 14.07.2023, 17:34 Hanife
AB ile ilişkilerde yeni dönem... Erdoğan: Olumlu adım atmalılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Hz. Ali Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Tahıl koridoru

Tahıl Koridoru Anlaşması hakkındaki soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Rusya lideri Vladimir Putin’i Ağustos ayı içerisinde Türkiye’de misafir etme hazırlında olduklarını söyledi. Tahıl koridorunun uzatılması konusunda hemfikir olduklarını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “BM’den de Sayın Guterres, Sayın Putin'e bir mektup gönderdi. Temenni ediyorum ki bu mektupla bizim ve Rusya'nın müşterek gayretleri ile tahıl koridoru çalışmasının uzatılmasını temin ederiz” ifadelerini kullandı.

AB ile temaslar

Avrupa Birliği vizesi serbestisi konusundaki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda beklentisinin AB kanadından beklentilerin cevabını almak olduğunu vurguladı. Görüşme yaptığı tüm AB liderleriyle bunu etraflıca konuştuklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinden bu konuda 52 yıldır kapıda bekletilen Türkiye’ye yönelik olumlu adımlar atlamalarını beklediklerini kaydetti.

Yunanistan ile görüşmeler

“Biz iki komşu ülkeyiz” diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in sözlerini değerlendirdi. “Miçotakis ve biz yeni bir seçim geçirdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim kazanan iki lider olarak adımları olumlu istikamette atmak istediklerini söyledi. Miçotakis’ten özellikle istediği en önemli konu başlıklarının Batı Trakya ile ilgili konular olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunları aşmak istediklerini vurguladı. Müftülerle ilgili konuda ise bunları aşmak istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle büyükelçilerimizin bu konuda karşılıklı yapacakları görüşmelerle ön hazırlıkları yapacaklar, dışişleri bakanları hazırlıkları yapacaklar, daha sonra biz liderler olarak bir araya gelerek atılması gereken adımları atacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)