AB'den Erdoğan'a teşekkür!

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

GÜNDEM 05.05.2020, 06:43
AB'den Erdoğan'a teşekkür!

AB (Avrupa Birliği) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği"ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabı Twitter'dan, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) teşhis, tedavi ve aşı geliştirilmesine fon sağlamak için video konferans yoluyla düzenlenen etkinliğe katılan tüm liderlere ve kurum başkanlarına teşekkürlerini dile getiren paylaşım yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmî Twitter hesabından paylaşılan etkinlikteki konuşmasını alıntılayan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Desteğiniz için teşekkür ederiz." dedi.

Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği

26 Mart 2020 tarihinde video konferans yoluyla gerçekleştirilen G-20 Zirvesi'nde liderler, aşının hızlıca geliştirilmesi için kaynak sağlama taahhüdünde bulunmuştu. Bunun ardından Avrupa Birliği Komisyonu öncülüğünde düzenlenen Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği'ne çok sayıda ülke, uluslararası örgüt, finans kuruluşu, sivil toplum, özel sektör ve vakıf katılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkinlik için gönderdiği video mesajında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Üretilecek aşıya küresel erişimin garanti altına alınması ve 'kimsenin geride bırakılmaması' prensibinin itinayla uygulanması son derece önemlidir. Aşı geliştirme çabalarına yönelik maddi katkımızı belirlerken tüm bu hususları dikkate alacağız. Değerlendirmeler akabinde tespit edeceğimiz meblağı ise 23 Mayıs'a kadar ilan edeceğiz."

Etkinlikte toplanan 7,5 milyar avronun, tüm dünyada ulaşılabilir ve uygun aşı, tedavi ve teşhis hizmetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının hızlandırılması maksadıyla kullanılacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
27
açık