8 milyon dolarlık bağış tepki çekmişti... Beklenen açıklama yapıldı!

Başkentgaz'ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yaptığı 7 milyon 925 bin dolarlık para transferine tepkiler sürüyor. Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader'den konuya ilişkin beklenen açıklama geldi. 

GÜNDEM 31.01.2020, 09:43 31.01.2020, 09:49
8 milyon dolarlık bağış tepki çekmişti... Beklenen açıklama yapıldı!

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na Başkentgaz tarafından yapılan 7 milyon 925 bin dolarlık bağış son dönemin tartışma konusu haline geldi. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, şartlı bir bağış yapıldığını kaydederek söz konusu iddiaları onayladı.

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, yapılan bağışla ABD'de yurt inşa edildiğini söyledi. 

2014 yılında Ensar Vakfı'nın Türgev ile birlikte ABD'de "Turken Foundation" isimli bir vakfın kuruluşuna öncülük ettiğini kaydeden Kader, "Milletimizin ve devletimizin FETÖ ile mücadelesine her alanda katkı sunmayı sivil toplum sorumluluğu olarak gören Vakfımız; hem yurt içinde hem de yurt dışında FETÖ unsurlarının bu milletin evlatlarına musallat olmaması için bütün gayretiyle çalışmaktadır. Bu amaçla Türkiye'den Amerika'ya eğitim-araştırma için giden gençlerimizin FETÖ kıskacından uzak bir şekilde güven içerisinde barınabileceği bir yurt projesi TÜRKEN Vakfı tarafından hayata geçirilmiştir." dedi.

"Yurdun iki yıl içerisinde tamamlanması amaçlanıyor"

Kader, New York Manhattan'da merkezi konumda bir arsanın satın alındığını ve bu arsada TÜRKEN Vakfı Yurdu inşaatının başlatıldığını aktararak, "21 katlı olarak planlanan yurdun önümüzdeki iki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenmekte olup şimdiye kadar 12 katı inşa edilmiştir. Arsa ve inşaat maliyetleri vakıflarımızın öz kaynakları ve hayırseverlerin bağışlarıyla karşılanmaktadır. Hem Amerika'da hem Türkiye'de birçok hayırseverimiz imkanları ölçüsünde bu inşaat projesine maddi desteklerini sunmuştur." ifadelerini kullandı. 

"Bağışı Kızılay'a şartlı bağış yoluyla yapmayı tercih ettiler"

Başkentgaz'ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yaptığı 7 milyon 925 bin dolarlık bağışa ilişkin Kader, "Birkaç gündür medya ve sosyal medya mecralarında hayırsever bir şirketin TÜRKEN Vakfı Yurdu için yaptığı bir bağış üzerinden hem Vakfımız, hem şirket hem de milletimizin kurumu olan Kızılay çeşitli ithamlara ve iftiralara maruz bırakılmaktadır. Vakfımızın teşekkürü borç bildiği bağışçı şirket; bir çok vakfa derneğe, şehit ailelerine ve binlerce öğrenciye burs vermek suretiyle yardım eden hayırseverliğiyle tanınmış bir şirkettir. Şirket, TÜRKEN Vakfı yurt inşaatı için Ensar Vakfı'na yapacağı bağışını Kızılay'a şartlı bağış yoluyla yapmayı tercih etmiş, Kızılay da bağışın şartı gereği söz konusu meblağı Vakfımıza göndermiştir." açıklamasını yaptı. 

"Deprem dolayısıyla milletimizin hassasiyetini istismar etmek istiyorlar"

Kader, şartlı bağış işlemlerinin vakıf mevzuatlarında bulunan hukuki işlemlerden olduğunu belirterek, "İki yıl önce gerçekleşmiş bu şartlı bağış işlemi Kızılay’ın Elazığ depreminin yaralarını sardığı bir dönemde maksatlı bir şekilde çarpıtılarak Kızılay’ın kendi bütçesinden veya deprem için gönderilen bağışlardan Vakfımıza para gönderildiği yönünde iftira ve karalama kampanyasına dönüştürülmüştür. İftiracıların ve kötü niyetli kişilerin amacının deprem dolayısıyla milletimizin hassasiyetini istismar ederek Kızılay’ı yıpratmaya çalışmak ve Ensar Vakfı gibi devletinin ve milletinin yanında olan kurumları hedef göstermek olduğunu gayet iyi biliyoruz. Vakfımız hakkında haber yapılmadan önce vakfımızdan bilgi veya görüş alma yoluna gidilmemesini kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz. Bu vesileyle vakfımızı daha doğru tanımak isteyenleri bizimle iletişim kurmaya çağırıyoruz." diye konuştu. 

"İftira ve karalamalar bizi yolumuzdan asla saptırmayacak"

Ensar Vakfı'nın faaliyetleri ve mali yapısı yönüyle resmi kurumlar tarafından denetlenen ve kamu yararına çalışan bir vakıf olduğunu vurgulayan Kader, "Faaliyetlerimizdeki şeffaflık, hukukilik, gönüllülük ve hiçbir gizli ajandamızın olmaması gibi temel ilkelerimiz bazı çevreleri rahatsız etmektedir. Bu yüzden Ensar Vakfı bu çevrelerin iftiralarına maruz kalmaktadır. İftira ve karalamalar bizi yolumuzdan asla saptırmayacaktır. Bilakis daha büyük bir azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğimizi, karalama ve iftiralara karşı hukuki tüm haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz." dedi. 

Ne olmuştu?

2017 yılında Başkentgaz'ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na 7 milyon 925 bin dolar bağış yaptığı ileri sürülmüştü. Kızılay, bunun bağış şartlı bağış olarak yapıldığını kaydederek söz konusu iddiayı onaylamıştı.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından para yardımı çağrısı yaparak tepki çekmişti. 

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yapılan 7 milyon 925 bin dolarlık bağışa ilişkin açıklamada bulunan Kınık, "Başkent Gaz Kızılay'ın daimi bağışçılarından biri, neredeyse bütün bağışlarını bizim üzerimizden yapıyor. Bu protokolün daha önce başka örnekleri oldu. Tamamen yasaldır, bu bir şartlı bağıştır. Vergi kaçırmak farklıdır, vergiden kaçınmak farklıdır. Devlet yasal olarak size bir imtiyaz vermiş, mesela bir eğitim kurumu yapıyorsanız bana vergi vermek yerine bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden bu yatırımı yapabilirsiniz diyor devlet." ifadelerini kullanmıştı. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Kızılay yönetimine istifa çağrısında bulunarak, "Kızılay’ın böyle bir hırsızlığı dâhil olması vahim. Devletin parasını bağış yapmak suretiyle kendine prim sağlıyor. Devletin parasını yetkisiz kullanma cüretini gösteriyor. Kızılay’ın vergi kaçakçılığına aracılık etmesinde hile olduğu çok açıktır." demişti. 

Yorumlar (0)
26
açık