65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım kalkıyor mu?

Artan maliyetler nedeniyle zor duruma düştüklerini kaydeden Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Başkanı Ercan Soydaş, devletin desteğini beklediklerini söyledi. Toplu ulaşım aracı sahiplerine ödenen aylık gelir desteğinin yüzde 50 artırılması yeterli görülmedi. Özel Halk Otobüsleri (ÖHO), 65 yaş ve üzeri kişiler için uygulanan ücretsiz ulaşım uygulamasına 15 Ekim'de son vereceğini açıkladı. Yeni formüle göre 65-75 yaş arası için indirimli ücret uygulanabilir. İşte detaylar...

GÜNDEM 23.08.2023, 14:58 24.08.2023, 09:11 Hakan Öksüz
65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım kalkıyor mu?

Akaryakıt fiyatlarına gelen peş peşe zamlar, toplu ulaşım araçlarında maliyetleri artırdı. Özel Halk Otobüsleri (ÖHO), maliyetlerin arttığına işaret ederek "65 yaş ve üzerine ücretsiz şehir içi ulaşım" uygulamasına son verileceğini bildirdi. Uygulamanın 15 Ekim'de sonlanacağı kaydedildi. 

Aylık gelir desteğinin yüzde 50 artırılması yeterli bulunmadı

Konu hakkında kanunla düzenleme yapıldığını belirten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın açıklaması yeterli bulunmadı. ÖHO ve deniz ulaşım araçlarının sahipleri için ödenen aylık gelir desteği 1 Temmuz itibarıyla yüzde 50 artırıldı ancak otobüs sahipleri bunun yetersiz olduğunu düşünüyor.

Ercan Soydaş: "Tek gelir kaynağımız yolcular"

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Başkanı Ercan Soydaş, "Devletin desteğini bekliyoruz. Kamu bütçesi kullanmadığımız için sadece yolculardan elde edilen gelirle ayakta kalmaya çalışıyoruz. İstanbul'da geçen sene ücretsiz binişlerin toplam maliyeti 1 milyar lirayı geçti. Esnaflarımız zor durumda. Bu işe el atılmalı." ifadelerini kullandı. 

65-75 yaş arası için indirimli ücret uygulanabilir

Edinilen bilgilere göre Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği, yeni bir formül de ortaya attı. Bu formüle göre 65 ila 75 yaş arasında vatandaşlar indirimli ücret ödeyecek. 75 yaş ve üzeri kişileri için ise şehir içi ulaşım ücretsiz olacak. Belediye ile bakanlık yetkilileri ile yapılacak görüşmenin ardından son karar verilecek.

Yorumlar (0)