45 ilde dev operasyon: 320 zehir taciri yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 45 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 320 zehir taciri ve sokak satıcısının yakalandığını açıkladı.

GÜNDEM 03.07.2024, 09:40 03.07.2024, 18:28 Buse Önder
45 ilde dev operasyon: 320 zehir taciri yakalandı

İçişleri Bakanı Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 45 ilde Emniyet ve Jandarma tarafından gerçekleştirilen "Narkoçelik-25" operasyonlarının detaylarını paylaştı. Yerlikaya, zehir tacirlerine, yerel suç örgütlerine, uyuşturucu madde imalatçılarına ve sokak satıcılarına yönelik düzenlenen bu geniş çaplı operasyonlarda büyük miktarda uyuşturucu madde ele geçirildiğini ve birçok suçlunun yakalandığını belirtti.

Operasyonlar sonucunda, toplam 538 kilogram uyuşturucu madde, 2 milyon 30 bin 500 kök kenevir ve kök skunk, 188 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Ayrıca, 320 zehir taciri ve sokak satıcısı yakalandı. Bakan Yerlikaya, "Aziz milletimizin bilmesini isterim ki; ülkemizi zehir tacirlerinden ve sokak satıcılarından temizlemeye kararlıyız. Ülkemizin dört bir yanında zehir tacirlerine karşı operasyonlarımız artarak devam edecek" dedi.

45 ilde düzenlendi

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlükleri ve İl Jandarma Komutanlıklarınca; 765 ekip ve 1.910 personel, 9 hava aracı ve 26 narkotik dedektör köpeğinin katılımıyla İstanbul, Ankara, Gaziantep, Adana, Sivas, İzmir, Denizli, Konya, Şanlıurfa, Antalya, Malatya, Mersin, Bursa, Samsun, Afyonkarahisar, Balıkesir, Sakarya, Tekirdağ, Kayseri, Burdur, Manisa, Batman, Çorum, Isparta, Hatay, Kahramanmaraş, Düzce, Giresun, Kütahya, Osmaniye, Siirt, Yozgat, Eskişehir, Mardin, Muğla, Adıyaman, Bitlis, Bolu, Kırıkkale, Kilis, Hakkâri, Rize, Yalova, Ağrı ve Diyarbakır olmak üzere 45 ilde 'Narkoçelik-25' operasyonları düzenlendi.

Ağrı: İl Jandarma Komutanlığı ve Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce yapılan operasyonda, 240 kg eroin ele geçirildi ve 1 zehir taciri yakalandı.

Diyarbakır: İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen operasyonda, 1 milyon 720 bin 500 kök kenevir, 310 bin kök skunk ve 64 kg kubar esrar ele geçirildi.

Malatya: İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, 57,5 kg skunk ele geçirildi ve 4 sokak satıcısı yakalandı.

İstanbul: İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonda, 53,5 kg metamfetamin ele geçirildi ve 73 sokak satıcısı yakalandı.

Hakkâri: İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda, 28,5 kg metamfetamin ele geçirildi ve 1 zehir taciri yakalandı.

Antalya: İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, 21 kg esrar, 21 kg eroin ve 13 kg metamfetamin ele geçirildi ve 1 zehir taciri yakalandı.

İzmir: İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonda, 19 kg skunk ele geçirildi ve 3 zehir taciri yakalandı.

Konya: İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, 15 kg skunk, 124 bin 822 adet uyuşturucu hap ele geçirildi ve 7 sokak satıcısı yakalandı.

Eskişehir: İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda, 40 bin 558 adet uyuşturucu hap ele geçirildi ve 2 zehir taciri yakalandı.

Ankara: İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, 22 bin 828 adet uyuşturucu hap ele geçirildi ve 2 zehir taciri yakalandı.

Bakan Yerlikaya, operasyonlarda görev alan polis, jandarma ve gümrük muhafaza ekiplerine teşekkür ederek, "Kahraman polislerimizi, kahraman jandarmamızı ve gümrük muhafaza ekiplerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle" dedi.

Yorumlar (0)