36 bin 750 bağışçının kurban hissesi Filistinlilere ulaştırılacak

Türkiye Diyanet Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Vekaletle Kurban Programı kapsamında 36 bin 750 bağışçının Mısır ve Lübnan'da kesilecek kurban hisselerinin Filistin'e gönderileceği ifade edildi.

GÜNDEM 15.06.2024, 18:56 Şeyda Gül
36 bin 750 bağışçının kurban hissesi Filistinlilere ulaştırılacak

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılar sebebiyle milyonlarca Filistinli zor günler yaşıyor. Filistin halkının yanında yer almak için Kurban Bayramı dolayısıyla Vekaletle Kurban Programı düzenleyen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), "Kurbanlarınızla Filistin'e Umut Olun" sloganıyla organizasyon gerçekleştirdi. Bu kapsamda Mısır'ın başkenti Kahire'ye giden TDV Filistin-Mısır Koordinatörü Mahmut Temelli ve Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Mehmet Bilgin kesimlerde görev alacak gönüllülere eğitim verdi. Görev yapacakları bölgelerle ilgili TDV personeli ve gönüllüleri bilgilendiren koordinatör Temelli, kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken konuları anlattı.

Bu yıl ilk kez Filistin için Vekaletle Kurban Programı düzenledik

Türkiye Diyanet Vakfı’na emanet edilen kurban bağışlarının ihtiyaç sahibi Filistinli ailelere ulaştırılacağını söyleyen Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Mehmet Bilgin, 7 Ekim'de başlayan ve son günlerde şiddetlenen İsrail saldırılarında binlerce Filistinlinin şehit olduğunu, çok sayıda kişinin de yurtlarından edilmeye çalışılarak zor şartlarda yaşamaya mecbur bırakıldığını belirtti. “Evsiz ve çaresiz bırakılan kardeşlerimiz, temel insani ihtiyaçlarını dahi karşılamakta güçlük çekiyor” diyen Bilgin, bu durumu göz önünde bulundurarak bu yıl ilk kez Filistin için Vekaletle Kurban Programı düzenlediklerini kaydetti.

5 bin 250 büyükbaş hayvan 36 bin 750 bağışçı adına kesilecek

“Bizlere emanet edilen vekaletler kapsamında Mısır ve Lübnan'da keseceğimiz kurbanlıkların eti, sınır kapıları kapalı olduğu için uygun şartlarda muhafaza edilip en kısa zamanda Filistinli kardeşlerimize gönderilecek” diyen Bilgin, Kurban Bayramı'nda Mısır'ın İsmailliye, Ebusümbül ve Gona bölgelerindeki üç entegre tesiste 4 bin, Lübnan'da ise 1250 olmak üzere 5 bin 250 büyükbaş hayvanın 36 bin 750 bağışçı adına kesileceğini dile getirdi. Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla kurban vekaleti veren bağışçıların emanetini en kısa zamanda Filistinlilere ulaştırmak adına büyük bir gayret içinde olduklarını kaydeden Bilgin, bağışçılara ve organizasyonda görev alan TDV gönüllülerine teşekkürlerini iletti.

Yorumlar (0)