2807 gurbetçinin tahliyesi tamamlandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "9 Avrupa ülkesinden Türkiye'ye dönmek isteyen 2807 gurbetçinin tahliyesi tamamlandı" dedi.

GÜNDEM 18.03.2020, 07:19 18.03.2020, 08:38
2807 gurbetçinin tahliyesi tamamlandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 9 Avrupa ülkesinden Türkiye'ye dönmek isteyen 2807 gurbetçinin tahliyesinin saat 06.00 itibarıyla tamamlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tahliye esnasında karantina şartlarına aykırı uygulamalarla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığını da bildirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni tip koronavirüs (Covid-19)  ile mücadele kapsamında Türkiye'ye yönelik uçuşları durdurulan 9 Avrupa ülkesinden dönmek isteyen vatandaşlara ilişkin 15 Mart'ta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile toplantı yaptıklarını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yapılan toplantıda çeşitli kararlar aldıklarını hatırlatarak, "Aldığımız kararlar çerçevesinde 9 ülkeden Türkiye'ye dönmek isteyen 2807 vatandaşımızın tahliye işlemleri saat 06.00 itibarıyla tamamlanmıştır." bilgisini verdi.

Bu vatandaşların 14 gün boyunca misafir edilecekleri KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) yurtlarına yerleştirildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şu bilgileri verdi:

"Yurtlarda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun belirlediği kurallar çerçevesinde barınma, beslenme, sağlık ve güvenlik dahil ihtiyaçların karşılanmasına ilişkin tüm tedbirler alınmıştır. Tahliye esnasında karantina şartlarına aykırı uygulamalarla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Yaklaşık iki gün gibi kısa bir sürede tüm operasyonun başarıyla tamamlanmasında emekleri geçen tüm bakanlık, kurum ve kuruluşlarımıza, İstanbul ve Kocaeli valiliklerimize teşekkür ediyorum."

Yorumlar (0)
18
açık