24 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 47 şüpheli yakalandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilen "DEFİNE-1" operasyonunda, kaçak kazılarla elde edilen tarihi eserleri yurt dışındaki müzayede evlerine satan organize suç örgütüne darbe vuruldu ve 47 şüpheli yakalandı.

GÜNDEM 11.07.2024, 09:34 12.07.2024, 09:15 Buse Önder
24 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 47 şüpheli yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “DEFİNE-1” operasyonlarının detaylarını sosyal medya platformu X üzerinden duyurdu. Yerlikaya, İzmir merkezli olarak gerçekleştirilen operasyonlarda, tarihi eser kaçakçılığıyla mücadele kapsamında önemli sonuçlar elde edildiğini belirtti.

24 ilde operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı’nın koordinasyonunda, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, “Tarihi Eser Kaçakçılığı ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak” suçlarına yönelik İzmir merkezli 24 ilde operasyonlar düzenlendi.

Bu iller arasında Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, Karaman, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Aydın yer aldı.

Kaçakçılık ve haksız kazanç

Operasyonlar kapsamında, ülkeye ait tarihi eserleri kaçak kazılarla elde edip, yurt dışındaki müzayede evlerine yasa dışı yollarla satarak haksız kazanç sağlayan 47 organize suç örgütü üyesi yakalandı. Bu şahısların banka hesap hareketlerinin incelenmesi sonucu, Avrupa ve ABD’de faaliyet gösteren 5 farklı müzayede evinden örgütün elebaşı konumundaki “Pazarlamacı” ve aile bireylerine yaklaşık 72 milyon TL döviz cinsinden para gönderildiği tespit edildi.

Bu paranın suç grubu üyeleri ve bu gruba menfaat sağlayan şahıslar arasında paylaştırıldığı belirlendi.

Hırvatistan’dan iade edilen tarihi eserler

2020 yılında Hırvatistan’da ele geçirilen ve ülkemize iade edilen 1.057 adet tarihi eserin de bu örgütün faaliyetleri kapsamında yurt dışına çıkarıldığı tespit edildi.

Operasyonlar sonucunda, 6 bin 325 adet sikke, 997 adet obje, 5 adet dedektör, 2 adet ruhsatsız tüfek, 1 adet ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek ele geçirildi.

Kararlılık mesajı

Bakan Yerlikaya, tarihi ve kültürel mirasımıza zarar veren, bu topraklara ait tarihi eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan kaçakçılara nefes aldırmayacaklarını vurguladı. Tüm suçluları bir bir yakalayıp adalete teslim etmekte kararlı olduklarını belirten Yerlikaya, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve operasyonları gerçekleştiren kahraman polisleri tebrik etti.

Bakan, “Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)