2 milyonluk teklif! Baba Cihantimur’un talebi reddedildi

ABD'de yargılanması süren Timur Cihantimur'un kefaletle serbest bırakılma talebi reddedildi. Ancak kaldığı ıslahevinin değiştirilmesi konusunda üç seçenek sunuldu.

GÜNDEM 10.07.2024, 14:13 Buse Önder
2 milyonluk teklif! Baba Cihantimur’un talebi reddedildi

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Kemerburgaz'da meydana gelen korkunç trafik kazası, Türkiye'nin gündemine oturdu. Ünlü yazar Eylem Tok ve estetik cerrahı Bülent Cihantimur'un 16 yaşındaki oğlu Timur Cihantimur, kullandığı cip ile beş kişiye çarparak büyük bir trajediye neden oldu. Kazada, bir çocuk babası Oğuz Murat Aci hayatını kaybetti.

14 Haziran’da yakalanmışlardı

Kaza sonrası olay yerine giderek yaralıların telefonlarını çalan Eylem Tok, oğlu Timur ile birlikte önce Mısır'a, ardından ABD'ye kaçtı. Eylem Tok ve Timur Cihantimur, aylarca ABD'de saklandıktan sonra Türkiye'nin iade talebi üzerine 14 Haziran'da Boston'da yakalandı.

Talebi reddedildi

Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok'un Türkiye'ye iadesiyle ilgili dava, Massachusetts Eyaleti Boston Bölge Mahkemesi'nde devam ediyor. Mahkeme, Timur Cihantimur'un kefaletle serbest bırakılma başvurusunu reddetti. Mahkemeye 2 milyon dolarlık kefalet teklif eden Bülent Cihantimur’un talebi de kabul edilmedi.

‘Gerekli koşulları sağlamıyor’

Hakim Donald L. Cabell, 47 sayfalık gerekçeli kararında, Timur Cihantimur'un kaçma riski olduğunu belirterek tutuklu yargılanmasına hükmetti. Savcılığın, Cihantimur'un Connecticut'taki Manson Gençlik Enstitüsü'nden başka bir yere nakledilme talebi ise kabul edildi.

Hakim, avukatların, müvekkillerinin tutulduğu ceza yerleşkesiyle ilgili olumsuz koşullar iddialarını inceledi, ancak bu iddiaların kefaletle serbest kalma koşullarını oluşturmadığına karar verdi.

Yorumlar (0)