16 yıl sonra serbest bırakılmıştı: Adalet Bakanlığı'ndan Ogün Samast açıklaması geldi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin hükümlüsü Ogün Samast’ın tahliye edilmesinin ardından Adalet Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

GÜNDEM 16.11.2023, 11:25 Şeyda Gül
16 yıl sonra serbest bırakılmıştı: Adalet Bakanlığı'ndan Ogün Samast açıklaması geldi

19 Ocak 2007 tarihinde Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazete binası önünde o dönem 17 yaşında olan Ogün Samast tarafından düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetmişti. Cinayetin faili olduğu belirlenen Ogün Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun otogarında yakalanarak 24 Ocak’ta tutuklanmıştı. Geçtiğimiz Şubat ayında cezasını çektiği Kandıra F Tipi cezaevinden Bolu F Tipi cezaevine nakledilen Samast, 16 yıl 10 ay sonra cezaevinden tahliye edildi.

Adalet Bakanlığı detayları paylaştı

Adalet Bakanlığı’ndan Ogün Samast'ın tahliyesine ilişkin yapılan açıklamada, “Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin hükümlüsü Ogün Samast’ın tahliye edilmesiyle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur” denildi.

Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından yapılan yargılamalar sonucunda, Yasin Hayal’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 14 yıl 22 ay 75 gün hapis cezasına hükümlü olduğu belirtilen açıklamada koşullu salıverilme tarihinin 25 Temmuz 2047 olduğu belirtildi. Yine aynı suçtan diğer hükümlü Erhan Tuncel’in ise toplam 96 yıl hapis cezasına hükümlü olduğu kaydedilen açıklamada, koşullu salıverilme tarihinin 26 Temmuz 2040 olduğu aktarıldı. Adı geçen iki hükümlünün halen cezalarının infazına devam edildiği vurgulanan açıklamada Ogün Samast hakkında ise İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sonucunda, tasarlayarak kasten öldürme suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yaşının küçük olması sebebiyle Türk Ceza Kanununun 31. maddesi uyarınca 18 yıl olan hapis cezasının alt haddinden uzaklaşılarak 21 yıl 6 ay olarak belirlendiği bilgisine yer verildi.

Denetimli serbestlikten yararlandırılmamıştır

Bununla birlikte failin yasak silah taşımaktan aldığı 1 yıl 4 ay hapis cezasının içtiması ile 22 yıl 10 ay hapis cezasının kesinleştiği kaydedilen açıklamada, “Hükümlünün; cezası infaz edilmekteyken, cezaevinde işlemiş olduğu suçlardan dolayı 2 yıl 36 ay 43 gün hapis cezası daha almış olması nedeniyle neticeten 24 yıl 46 ay 43 gün hapis cezasının infazı tutukluluk tarihi olan 24 Ocak 2007’den itibaren başlamıştır. Hükümlünün, denetimli serbestlik hakkı 19 Şubat 2022 tarihinde doğmuş olmasına rağmen, denetimli serbestlikten yararlandırılmamıştır” denildi.

Ogün Samast hakkında 19 Ocak 2023 ve 13 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılan değerlendirmelerde koşullu salıverilmesine uygun olmadığına karar verildiği aktarılan açıklamada şartlı tahliyesinin 15 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi. Açıklamada, bu süreçte 2015 yılından itibaren hükümlünün 5 kez açık ceza infaz kurumuna ayrılma talebi, 2 kez de denetimli serbestlik talebi uygun görülmediği kaydedildi.

5275'e dikkat çekildi

Bakanlık açıklamasında “Bu kapsamda, 7456 sayılı Kanun ile yapılan infaza ilişkin düzenlemelerden istifade etmesi söz konusu değildir. 5275 sayılı Kanunun genel hükümlerine göre cezası infaz edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Ceza ve Tevkifevleri'nden de açıklama

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise dün şartlı tahliye edilen Hrant Dink cinayeti hükümlüsü Ogün Samast'ın denetimli serbestlik hakkının 19 Şubat 2022'de doğmasına rağmen bu haktan yararlandırılmadığını duyuruldu. Bu yılki iki değerlendirmede koşullu salıvermeye uygun görülmediğini, ve cezasının da "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun"un genel hükümlerine göre infaz edildiği belirtilen açıklamada, Hrant Dink'in Samast tarafından 19 Ocak 2007'de öldürüldüğü, yapılan yargılamalar sonucunda Yasin Hayal'in ağırlaştırılmış müebbet ve 14 yıl 22 ay 75 gün hapis cezasına çarptırıldığı, koşullu salıverilme tarihinin 25 Temmuz 2047 olduğu vurgulandı.

Diğerlerinin cezası devam ediyor

Aynı suçtan hüküm giyen Erhan Tuncel'in toplam 96 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtilen açıklamada, koşullu salıverilme tarihinin 2040 olduğu ve bu kişilerin cezalarının infazına devam edildiği kaydedildi. Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, Ogün Samast hakkında ise İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılama sonucunda "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının, olay tarihinde yaşının küçük olması nedeniyle 21 yıl 6 ay olarak belirlendiği aktarıldı. Açıklamada, “Bununla birlikte failin yasak silah taşımaktan aldığı 1 yıl 4 ay hapis cezasının içtiması ile 22 yıl 10 ay hapis cezası kesinleşmiştir” denildi.

Cezaevinde de 2 yıl 36 ay 43 gün hapis cezası daha almış

Açıklamada, Samast'ın cezaevinde işlediği suçlardan da 2 yıl 36 ay 43 gün hapis cezası daha aldığı, neticeten 24 yıl 46 ay 43 gün olan hapis cezasının infazına tutukluluk tarihi olan 24 Ocak 2007'den itibaren başlandığı bilgisi paylaşıldı. Hükümlünün, denetimli serbestlik hakkı 19 Şubat 2022 tarihinde doğmuş olmasına rağmen, denetimli serbestlikten yararlandırılmadığının altı çizilen açıklamada, adı geçen hükümlü hakkında 19 Ocak 2023 ve 13 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılan değerlendirmelerde koşullu salıverilmesine uygun olmadığına karar verilmiş, şartlı tahliyesi 15 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildiği vurgulandı.

Yorumlar (0)