"150 saatlik süre yarın doluyor!"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında verilen 150 saatlik sürenin yarın dolacağını ve bölgeden ayrılmayan teröristlerin etkisiz hale getirileceğini ifade etti.

GÜNDEM 28.10.2019, 14:27 28.10.2019, 15:24
"150 saatlik süre yarın doluyor!"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Gine-Bissau Dışişleri Bakanı Suzi Carla Barbosa, ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Terör örgütü DEAŞ'ın elebaşı Ebubekir el-Bağdadi'nin ABD tarafından etkisiz hale getirildiği operasyona Türkiye'nin katkısının ne olduğuna ilişkin soruya Çavuşoğlu, Türkiye'nin bugüne kadar sahada terör örgütlerinin hepsiyle mücadele ettiği karşılığını verdi.

Türkiye'nin DEAŞ ile de göğüs göğüse çarpıştığını ve 4 binden fazla DEAŞ mensubunu etkisiz hale getirdiğini anımsatan Çavuşoğlu, DEAŞ ile mücadelenin bundan sonra da sürdürüleceğine dikkat çekti.

"Bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunuldu"

ABD Başkanı Donald Trump'ın da bu konuda gerekli açıklamayı yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Milli Savunma Bakanlığımız da Trump'ın açıklamasından önce, bu konudaki iş birliğiyle ilgili açıklama yaptı. Terörle mücadele anlayışımız çerçevesinde ve ayrıca müttefiklik ve stratejik iş birliği ruhuyla Türkiye de burada hareket etmiştir. Öncesinden bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunulmuştur. Zaten detaylarıyla ilgili açıklamayı da Milli Savunma Bakanlığımız ve istihbaratımız yapıyor. Bu nedenle Trump Türkiye'ye teşekkür etmiştir."

"DEAŞ'lılar para karşılığında serbest bırakılıyor"

Türkiye'nin, DEAŞ ve YPG/PKK gibi terör örgütleriyle mücadelesinin devam edeceğine dikkat çeken Çavuşoğlu, "YPG'lilerin Barış Pınarı Harekatı'nı da bahane ederek DEAŞ'lıları para karşılığında serbest bıraktığına dair duyumlar geliyor. Bunları da takip ediyoruz ve inceliyoruz. Zaten bir terör örgütünden de başka bir şey beklenmez." şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekâtı bölgesinden çekilmemeleri durumunda Türkiye'nin teröristleri temizleyeceğini belirterek, "Varsa çıkmayan, bunu temizleriz. Bu anlamda, (Barış Pınarı) Harekata ara verdik ya da o bildirimden sonra durdurduk demek, burada kalan teröristlere karşı hiçbir şey yapmayacağız anlamına gelmez. Zaten sahada biz varız, askerimiz orada, geri çekilme yok." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
13
açık