15 Temmuz Köprüsü'nde şüpheli araç alarmı! Şüpheli yakalandı

Bireysel bir eylem sebebiyle tedbir amaçlı kapatılan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, yeniden trafiğe açıldı. Bakan Yerlikaya, "Emniyet görevlilerimiz şahısla müzakere ederek onu ikna etmiş ve teslim almıştır" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 14.06.2024, 23:48 15.06.2024, 09:27 Buse Önder
15 Temmuz Köprüsü'nde şüpheli araç alarmı! Şüpheli yakalandı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, saat 22.00 sıralarında bipolar hastası olduğu belirtilen R.C.Ç.'nin üzerinde 'SMA' yazılı bir otomobille köprüye gelerek yolu trafiğe kapatması üzerine güvenlik tedbiri olarak çift yönlü trafiğe kapatıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren ikna çalışmalarının ardından R.C.Ç. polis ekiplerine teslim oldu.

R.C.Ç.'nin teslim olmasının ardından önce Anadolu'dan Avrupa'ya geçiş trafiğe açıldı. Eylemde kullanılan otomobilin çekilmesinin ardından ise köprü tamamen trafiğe açıldı.

Bakan Yerlikaya'dan açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada, "15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde, üzerinde SMA yazan bir aracın saat 22.14’te yolu kapatması nedeniyle köprü trafiği çift yönlü olarak trafiğe kapatılmıştır. Aracı kullanan R.C.Ç. adlı şahsın 1,5 yıldır bipolar tedavisi gördüğü tespit edilmiştir. Emniyet görevlilerimiz şahısla müzakere etmiş ve ikna ederek teslim almıştır. Gelişmelerden kamuoyunu bilgilendireceğiz" dedi.

Valilikten açıklama

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, olayın bireysel bir eylem olduğu değerlendirilirken, emniyetin tedbir amaçlı olarak köprü trafiğini durdurduğu belirtildi. Bir süre sonra trafik akışı Anadolu'dan Avrupa yönüne doğru yeniden açıldığı, ancak köprünün Avrupa'dan Anadolu'ya yönü hala trafiğe kapalı durumda olduğu bildirildi.

‘Ortaya atılan iddialara itibar etmeyin’

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün trafiğe kapatılmasıyla ilgili olarak vatandaşları resmi kaynaklardan yapılacak açıklamalara dikkat etmeye çağırdı. DMM'nin açıklamasında, "15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün trafiğe kapatılması ile ilgili resmi kaynaklardan yapılacak açıklamaları dikkate alınız. Resmî kaynaklar dışında ortaya atılan iddialara itibar etmeyiniz" ifadeleri yer aldı.

Bireysel bir eylem iddiası

CNN Türk İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, olayla ilgili detayları paylaştı. Uludağ bir otomobilin yola dik bir şekilde park edilerek aracın içinden inildiğini belirterek, “Araç üzerinde bazı mesajlar vermeye çalışıldığı yönünde bilgiler mevcut. Olay yerine hemen özel harekât polisi sevk edildi. Şu anki ilk izlenimlerimiz bunun bireysel bir eylem olduğu yönünde. Bomba imha ekipleri de olay yerine intikal etti ve araçta inceleme yapılacak her ihtimale karşı" ifadelerini kullandı.

Köprü trafiğe yeniden açıldı

Bireysel bir eylem nedeniyle tedbir amaçlı trafiğe kapatılan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, kısa bir süre sonra yeniden trafiğe açıldı. Olayın ardından yapılan incelemeler sonucunda köprü, güvenli olduğu anlaşıldıktan sonra araç geçişine tekrar izin verildi.

Devletin SMA Hastalarına Yardım Etmesi İçin Yapmış

Araçtaki R.C.Ç'nin, teslim olması için görüşen müzakereci ekiplere, devletin SMA hastalarına yardım etmesi için böyle bir eyleme başvurduğunu ve bir devlet büyüğü ile görüşmek istediğini söylediği belirtildi.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmelerin ardından şüphelinin polis ekiplerince teslim alındığı kaydedildi.

Yorumlar (0)