12 Türk mürettebatın bulunduğu gemi Zonguldak'ta battı! Yerlikaya'dan açıklamalar

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Kafkametler" isimli 12 Türk personelini taşıyan kuru yük gemisinin, sürüklenerek mendireğe çarptığını ve battığını duyurdu. "Maalesef şu an 12 Türk mürettebat için arama kurtarma çalışmalarını başlatamıyoruz." diyen Yerlikaya, hava şartlarının düzelmesiyle faaliyetlerin başlayacağını kaydetti.

GÜNDEM 20.11.2023, 09:18 20.11.2023, 10:31 Hakan Öksüz
12 Türk mürettebatın bulunduğu gemi Zonguldak'ta battı! Yerlikaya'dan açıklamalar

Zonguldak'ta etkili olan fırtına, 12 Türk personelinin içinde bulunduğu "Kafkametler" isimli gemi ile irtibatn kopmasına yol açtı. Rusya'dan yola çıkan Türkiye bayraklı geminin, İzmir Aliağa Limanı'na yük taşıdığı aktarıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kuru yük gemisinin "sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle" battığı bilgisini verdi. 

Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Yerlikaya, 19 Kasım itibarıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 29 il için turuncu kodlu uyarı yapıldığını, gün içinde bunun 41 ile yükseltildiğini vurguladı.

"Hava şartları düzelince arama kurtarma faaliyetleri başlayacak"

Hava ve denizdeki olumsuz şartlardan dolayı İzmir'e hareket eden ve batan "Kafkametler" gemisindeki 12 Türk mürettebat ile henüz irtibatın kurulamadığını kaydeden Bakan Yerlikaya, "Kıyı Emniyeti, AFAD, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri ve itfaiye ekipleri hazır şekilde bekliyor. Hava şartları düzelince arama kurtarma faaliyetleri başlayacak." dedi.

"Sabah saatlerinde havanın fırsat vereceğini tahmin ediyoruz"

Hava muhalefeti nedeniyle 12 Türk mürettebat için arama kurtarma faaliyetlerinin yapılamadığını üzülerek bildirdiklerini söyleyen Yerlikaya, "Sabah saatlerinde havanın fırsat vereceğini tahmin ediyoruz. Çalışmalar başlayınca gelişmeleri paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Kamerun bayraklı iki gemi kurtarıldı

Bakan Yerlikaya, Kamerun bayraklı "Pallada" adlı geminin halatının öğlen saatlerinde koptuğunu anımsattı. Ereğli Limanı'nda bağlı haldeki geminin karaya oturduğunu belirten Yerlikaya, 13 mürettebatın kurtarıldığını aktardı. 

Halatı kopan Kamerun bayraklı başka bir geminin liman römorkörü tarafından yedeğe alındığını belirten Yerlikaya, 12 mürettebatın kurtarıldığını vurguladı. Yerlikaya, hava koşullarının yarın sabah daha iyi olacağının bildirildiğini söyledi.

Yorumlar (0)