101 kişi hayatını kaybetmişti: Gar davası ertelendi

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015 Günü 101 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı terör saldırısına ilişkin 10'u tutuklu 16'sı firari 26 sanığın yargılandığı dava, 1 Temmuz'a ertelendi.

GÜNDEM 26.06.2024, 21:16 27.06.2024, 17:13 Buse Önder
101 kişi hayatını kaybetmişti: Gar davası ertelendi

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde DEAŞ tarafından düzenlenen bombalı saldırıda 101 kişi yaşamını yitirdi. Bu terör saldırısının ardından yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, 13 Temmuz 2016'da Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kasım 2016'da görülmeye başlanan dava, 3 Ağustos 2018'de sonuçlandı. Aralarında Erman Ekici'nin de bulunduğu 10 sanık, "Anayasal düzeni ihlal" suçundan birer kez ve "101 kişiyi kasten öldürme" suçundan 101'er kez olmak üzere toplam 102 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca, "Örgüt yöneticiliği" suçundan 18 yıl hapse mahkûm edilen Erman Ekici ile firari 16 sanık hakkındaki dava dosyasının ayrılmasına hükmedildi.

Türkiye barolar birliği de davaya katıldı

16 sanık ve Erman Ekici'nin "İnsanlığa karşı suç" ve "Kasten öldürme" suçlarından yargılanmasına Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada, tutuklu sanıklar bulundukları cezaevinden video konferans yöntemiyle katıldı. Taraf avukatları, bazı siyasi parti ve sendika temsilcileri de duruşmada hazır bulundu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, davaya katılma talebinde bulunarak, "Bu dava, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük katliam davasıdır. TBB, insan haklarını koruma görevi doğrultusunda bu davaya katılmak en doğal hakkıdır. Katliamda hayatını kaybedenlerden biri de Avukat Uygar Coşkun idi. Bu nedenle TBB’nin davaya katılımını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. Mahkeme, TBB’nin davaya katılmasına karar verdi.

Ailelerin adalet arayışı

Duruşmada, hayatını kaybedenlerin aileleri de söz almak istedi. Mahkeme Başkanı, salonda hoparlör olmaması gerekçesiyle bunu mümkün olmadığını belirtti. Ailelerin ısrarı üzerine, mahkeme başkanı mikrofon temin edilmesi için duruşmaya 15 dakika ara verdi. Mikrofonun temin edilmesinin ardından, hayatını kaybeden Uygar Coşkun’un annesi Nuray Coşkun söz aldı.

Coşkun, "Torunum babasını 2 buçuk yaşında kaybetti. Mezarlığa gittiğimizde 'burası babamın evi' diyor. Bana 'bu hayatta ne istersiniz?' diye sorsalar, 'bir kere daha evladıma sarılmak isterim.' Biz gerçek adalet istiyoruz" dedi. Güney Doğan’ın annesi Derman Doğan ise, oğlunun Ankara’ya barış için geldiğini ve katledildiğini belirterek adalet talebinde bulundu.

Duruşma 1 Temmuz 2024'e ertelendi

Maktul ailelerinin ifadelerinin ardından, mahkemede bir karar çıkmazken, duruşma 1 Temmuz 2024 tarihine ertelendi.

Yorumlar (0)