1 Mayıs'ta 3 gün daha!

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında bugün başlayan dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasının 1 Mayıs Cuma gününden itibaren 3 gün daha uygulanması planlanıyor.

GÜNDEM 23.04.2020, 07:42
1 Mayıs'ta 3 gün daha!

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından koordine edilen sokağa çıkma yasaklarının, Türkiye’deki Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınına yönelik ilk etkileri görülmeye başlandı. Alınan bilgiye göre, ilk sokağa çıkma yasağı kararından sonra 10 Nisan’da yaşanan panik vaka artış hızında korkulacak bir yükselişe yol açmadı.

İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmelerde ise şu yorum yapılıyor:

“Bu tarihten sonra günlük vaka sayıları 7 binler bandına çıksaydı, endişe edilmesi gerekirdi. Fakat 3500 - 4500 arasındaki bir banda oturdu sayılır. 23 Nisan’la birlikte 4 günlük yasağın olumlu etkileri görülecek ve bir hafta sonra vaka sayılarında daha da azalma bekleniyor.”

1 Mayıs’tan itibaren 3 günlük sokağa çıkma yasağının uygulanması gündeme gelirken, bu uygulamanın bayrama kadar her hafta sonu devam ettirilmesi de istişare ediliyor.

Yasaklar sayesinde "zincir" kırılıyor

Uzmanlardan hükûmete verilen raporlarda da sokağa çıkma yasaklarının salgınla ilgili olarak "zincirin kırılması" konusunda büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.

Salgının birinci aşaması olarak görülen ve ilk vakanın görülmesinden sonra yaşanan hızlı artıştan sonra, son 10-12 gündür ikinci aşamaya geçildiği, vaka sayılarının belli bir seyirde ilerlediği, bu durumun Türkiye’nin salgını kontrol altında tuttuğu anlamına geldiği ifade edildi.

Kurallar esnetilmeden bayrama kadar önlemlerin sıkı bir şekilde uygulanması hâlinde ise üçüncü aşamaya geçileceği ve normalleşme sürecine girileceği düşünülüyor.

Korkulan yaşanmadı

Türkiye’deki toplam koronavirüs vakalarının yüzde 60-65’inin görüldüğü İstanbul’daki birçok hastanede yeni vakalarla, iyileşip taburcu olanların sayısının eşitlenme aşamasına geldiği bilgisi paylaşıldı.

Gidişatı en kötü olan İstanbul’da vaka sayılarında "korkulacak patlamanın" yaşanmadığı değerlendirmesi yapıldı. Birçok hastanede günlük vaka sayısı ile iyileşen hasta sayısı arasındaki eşit oranın bir süre daha devam edeceği, Mayıs ayı sonu itibarıyla da vaka sayısının, taburcu sayısının altına düşmesinin beklendiği kaydediliyor.

Yorumlar (0)
13
açık