1 ayda 80 terörist etkisiz hâle getirildi!

Yurt içinde ve sınır ötesindeki operasyonlarda, son bir ayda 80 teröristin etkisiz hale getirildiği; 52 mevzi, sığınak, mağara ve deponun tahrip ve imha edildiği açıklandı.

GÜNDEM 05.04.2020, 16:17 05.04.2020, 17:18
1 ayda 80 terörist etkisiz hâle getirildi!

MSB (Millî Savunma Bakanlığı) tarafından, son 1 ay içinde yurt içinde ve dışında gerçekleştirilen operasyonlarda 80 teröristin etkisiz hale getirildiği, FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) ile mücadele kapsamında 15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne kadar 19 bin 203 personelin TSK'dan (Türk Silahlı Kuvvetleri) ihraç edildiği kaydedildi.

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından düzenli olarak yapılan basın bilgilendirme toplantısında bir ilk yaşandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele önlemleri kapsamında karargah ve birliklerin ziyaretçi girişlerine kapatılması sebebiyle toplantının görüntüleri, Millî Savunma Bakanlığı tarafından basın kuruluşlarına dağıtıldı.

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer tarafından yapılan bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kutsal vatan topraklarının güvenlik ve bütünlüğü ile 83 milyonun huzur ve güvenliğini her türlü tehdit ve tehlikeye karşı korumaya devam ettiği vurgulandı.

MSB'nin (Millî Savunma Bakanlığı) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik diğer kurumlarla koordineli olarak ciddi ve güçlü önlemler aldığını belirten MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, Millî Savunma Bakanlığı bünyesinde planlama, koordinasyon ve yönetim fonksiyonlarını icra etmek üzere 24 saat esasına göre çalışan "COMMER (Covid -19 Mücadele Merkezi)" kurulduğunu anımsattı.

Özellikle harekat bölgesindekiler başta olmak üzere Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınından tüm personelin etkilenmemesi için her türlü önlemin alındığını belirten MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, şunları kaydetti:

"Birlik ve kurumlarımızda sosyal hareketliliğin azaltılmasına ve sosyal mesafenin her kademede mümkün mertebe uzatılmasına gayret gösterilmekte, personelin sağlık durumu ve vücut ısısı yakından takip edilerek koruyucu eldiven/maske ve elbise kullanımı sağlanmakta, yaşam alanları ve araçlar düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. Mevcut tedbirlere ilave olarak kronik hastalığı olan ve risk grubundaki personele idari izin verilmiş, kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması esas alınmış, tüm garnizon dışı atama ve görevlendirme faaliyetleri durdurulmuş, yurt dışı geçici görevler ertelenmiş, görev dönüşleri uzatılmış, tüm tatbikatlarla yabancı ülke askeri gemilerinin liman ziyaretleri, tören, konferans, toplantı gibi geniş katılımlı faaliyetler ertelenmiş ya da iptal edilmiş, kabul-toplanma merkezlerinde personel değişiminde temas en alt seviyeye indirilmiştir. 

Erbaş ve erlerin birliklere katılma süreçlerinde yapılan sağlık muayenelerinde bir semptom olmasa bile, 14 gün süreyle daha önce katılmış diğer personelle temas sağlamayacak şekilde ayrı bir yerde izole edilerek tedbiren gözetim altına alınması için gerekli tedbirler alınmıştır. Katılış muayenesinde belirti tespit edilenler ise il sağlık müdürlükleriyle koordine edilerek hastaneye sevk edilmekte, durumları takip edilmektedir." 

Terhis işlemleri sırasında uygulanan tedbirler

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik önlemler kapsamında yükümlü erbaş/er, yedek subay ve astsubayların terhis işlemlerindeki uygulamalara da temas ederek, şunları söyledi:

"Terhis veya terhis maiyetinde kışlalardan ayrılacağı tarihten 14 gün önce birinci ayrıntılı ayrılış muayenesi yapılmakta, semptom görülmeyenler, diğer yükümlüler ile temas sağlamayacak şekilde son 14 gününü gözlem altında geçirmektedir. Bu sürecin sonunda kışladan ayrılacakları gün ikinci ayrıntılı ayrılış muayeneleri yapılarak semptom görülmemesi halinde kışladan ayrılmalarına izin verilmektedir. Semptom gözlenmeyen tüm yükümlülerin terhis işlemleri yasal ayrılış tarihlerinde gerçekleştirilmektedir. Semptom gözlenenlerin ise il sağlık müdürlükleri ile koordineli olarak 112 vasıtası ile hastaneye sevk edilmesi, sonrasında birlik komutanlıklarınca takibinin yapılması için gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Terhis olan/terhis maiyetinde izne ayrılan yükümlülerin şehirlerarası seyahatleri için mülki amirler ile koordineli olarak gerekli tedbirler alınmaktadır."

Tüm bunların yanı sıra birliklerdeki yemekhanelerde yoğunluğun azaltılması, personel arasındaki temasın asgariye indirilmesi için her türlü önlemin alındığını, yatma ve ortak kullanım alanlarının seyreltilerek yeniden planlandığını ifade eden MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, personelin kalabalık ortamlarda bulunmaması için gerekli düzenlemelerin yapıldığını, ortak kullanılan yer ve araçların dezenfekte edildiğini dile getirdi.

MSB'nin koyuyucu sağlık malzemesi üretimi

Hudut birliklerindeki tedbirleri de paylaşan MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, "Suriye harekat bölgelerinde görevli birliklerimizde ilk andan itibaren harekat alanlarına giriş ve çıkışların asgari ordu komutanının müsaadesi ile yapılmasına yönelik düzenleme yapılmış, böylece zorunlu olmadıkça personel ve birlik hareketleri asgari seviyeye indirilmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Alınan diğer tedbirlere dair de bilgi aktaran MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Millî Savunma Bakanlığının millî imkân ve kabiliyetleri kullanılarak çeşitli tipte maske, tulum ve hijyenik malzeme üretimini hızlandırdığını ifade etti.

Çalışmalar kapsamda Dikimevi Müdürlükleri tarafından haftada 1 milyon maske, 5 bin tulum; İlaç Fabrikası Müdürlüğü tarafından haftada 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan; Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından haftada çeşitli tipte 2,5 milyon maske, 100 bin tulum üretildiği bilgisini paylaşan MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, "Üretimin olabildiğince yükseltilerek sadece Silahlı Kuvvetlerimizin değil, aynı zamanda halkımızın ihtiyaçlarının da karşılanması, imkanlar ölçüsünde dost/müttefik ülkelerin taleplerine de yardımcı olunması hedeflenmektedir." şeklinde konuştu.

Millî Savunma Bakanlığının tüm teşkilatıyla yeni tip koronavirüs salgını riskine karşı teyakkuz halinde olduğunun altını çizen MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, "Bu mücadelede temel ilkemiz uygulamakta olduğumuz tedbirlerin, yurt içi ve yurt dışı harekatlarımızı, hudutlarımızın güvenliğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin diğer faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde hayata geçirilmesidir.  Salgınla savaşan tüm sağlık personelimize şükranlarımızı sunuyor, vatandaşlarımızın mücadeleye evde kalarak destek olmalarını bekliyoruz." dedi.

Terörle mücadele 

Rusya Federasyonu ile 5 Mart’ta varılan mutabakat kapsamında İdlib kentinde güvenli koridorda 15 ve 23 Mart tarihlerinde Türk-Rus birleşik kara devriyesinin icra edildiğini hatırlatan MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, "Hava şartlarının müsait olması durumuna göre üçüncü devriye koordine edilerek icra edilecektir. Ateşkesin uygulanması ve mutabakat ile üzerinde anlaşılan hususlar Rusya Federasyonu ile koordinasyon içinde yakından takip edilmektedir." ifadelerini kullandı.

Barış Pınarı bölgesinde son bir ay içinde sızma girişiminde bulunan bölücü terör örgütü PKK/YPG mensubu 43 teröristin komandolar tarafından etkisiz hale getirildiğini ifade eden MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, 22 Ekim 2019 tarihli Soçi mutabakatı kapsamında Rusya Federasyonu ile müşterek devriyelere devam edildiğini, sonuncu devriyenin 2 Nisan'da icra edildiğini, bugüne kadar toplam 38 devriye yapıldığını belirtti.

Tel Rıfat bölgesinden Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekat alanlarına bölücü terör örgütü PKK/YPG mensubu teröristler tarafından son bir ayda 70’ten fazla taciz/saldırı düzenlendiğini, bu saldırılara meşru müdafaa kapsamında misliyle karşılık verildiğini, Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi'ne saldırı girişiminde bulunan 16 teröristin ise etkisiz hale getirildiğini açıklayan MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, şu açıklamalarda bulundu:

"Terörle mücadele harekatı kapsamında yurt içinde ve sınır ötesinde aralıksız sürdürülen operasyonlarda son bir ay içerisinde 80 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Teröristler tarafından kullanıldığı tespit edilen 52 mevzi, sığınak, mağara ve depo tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. Operasyonlar sırasında 250 kilogramdan fazla amonyum nitrat, 2,5 kilogram C-4 patlayıcı madde, 92 fünye ile 92 EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüpü ele geçirilmiş, 22 EYP tespit edilerek imha edilmiştir.  Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde son bir ayda 20 binden fazla karton sigara ve 256 cep telefonu ele geçirilmiştir.

Ayrıca, hudut hattında yapılan operasyonda 10 piyade tüfeği/makineli tüfek, 1300’den fazla hafif silah mühimmatı, 12 tanksavar silahı, 19 el bombası ve 14 fünye ele geçirilmiştir. Hudut kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir."

Ege ve Doğu Akdeniz

Millî Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkenin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam ettiğini vurguladı.

FETÖ ile mücadele

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye ilişkin de şunları kaydetti:

"FETÖ ile mücadele ilgili kurumlarla koordineli olarak yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu kapsamda yürütülen soruşturmalar neticesinde 15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne kadar toplam 19 bin 203 personel Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilmiştir.

5 bin 35 personel hakkında ise adli ve idari süreç devam etmektedir."

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu